Spôsoby vykurovania rodinného domu: Ktorý je najvýhodnejší?
Márne pátrate, aké vykurovanie domu je to naj? Pre každého to znamená niečo iné. Jedno je však isté, náklady na vykurovanie rodinného domu trápia nejednu domácnosť. Napísali sme preto článok s najdôležitejšími bodmi, na ktoré sa pri výbere zdroja tepla zamerať.
Záleží, či riešite projekt novostavby, alebo výmenu v staršom dome. Každá situácia si vyžaduje špecifický a hlavne starostlivý prístup. Typ vykurovania totiž ovplyvní vaše bývanie a peňaženku na dlhé roky.
Nemáme pre vás jednoznačnú odpoveď, ktorý spôsob kúrenia je najlepší. Niekto hľadá to najlacnejšie vykurovanie, ďalší preferuje najvyšší komfort a pre inú rodinu je rozhodujúca najnižšia vstupná investícia. Každého však poteší, keď zistí, ako ušetriť na kúrení.
Vykurovanie rodinného domu – porovnanie možností
Okrem rozdielnych požiadaviek nie je jednoznačné ani porovnanie nákladov na vykurovanie. Základné čísla a porovnanie môžete nájsť na internete. Existujú kalkulačky, ktoré dokážu na základe zadaných parametrov poskytnúť orientačný prehľad o ročných nákladoch pre rôzne druhy kúrenia. Najčastejšie je to plynový kotol, kotol na drevo, automatický kotol na pelety, tepelné čerpadlo a kúrenie elektrinou.
Pre adekvátny výsledok potrebujete poznať a zadať veľké množstvo údajov o svojom dome a spotrebe. Prečo? Dôvodov je niekoľko. Každý dom je iný, stojí v inej lokalite a žijú v ňom iné rodiny s rozdielnymi návykmi (požadovaná teplota v miestnostiach, množstvo teplej úžitkovej vody atď.).
Čo treba vedieť pre porovnanie kúrenia?
- Aká je tepelná strata domu?
- Koľko hodín denne je v dome niekto prítomný?
- V akej klimatickej lokalite stojí dom?
- Aká je dĺžka vykurovacieho obdobia?
- Akým spôsobom sa ohrieva teplá úžitková voda?
- Aká je spotreba teplej vody za deň?
Musíte kalkulovať aj s rozdielnou účinnosťou. Jednotlivé druhy vykurovania sa od seba líšia tým, aké majú straty energie.
Ďalšie premenné, ktoré vstupujú do výpočtov, sú aktuálne ceny za energie a palivá. Obzvlášť zložité je to v čase, keď dochádza k veľmi rýchlemu vývoju cien. Hlavne pri cenách zemného plynu a elektrickej energie dochádzalo v priebehu roku 2022 k veľkým výkyvom. Zmeny v cenníkoch sa nevyhli ani tuhým palivám.
Bez odborníka len orientačne
Preto treba brať tieto výpočty z internetových kalkulačiek len orientačne, pre základnú predstavu. Presné porovnanie spôsobov vykurovania pre vašu konkrétnu situáciu vám dodá len odborník – projektant v odbore TZB.
Keď zvažujete ponúkané spôsoby vykurovania, je vhodné porovnať si viac než len nákupnú cenu alebo cenu paliva. Jednotlivé zdroje tepla majú rôzne investičné a prevádzkové náklady.
Do celkového porovnania totiž patria aj ďalšie výdaje, ktoré budete platiť opakovane aj v ďalších rokoch – na náhradných dieloch a údržbe. Porovnanie nákladov je komplikované, pretože doň vstupuje veľa faktorov.
Ako porovnať finančnú nákladnosť pre jednotlivé typy vykurovania:
- Náklady na nákup (investičné náklady)
- Náklady na nutné súvisiace úpravy (výkopové práce, zemný vrt, inštalácia komína a pod.)
- Ročné náklady na palivo alebo energie (plyn, elektrina, drevo, pelety atď.)
- Náklady na údržbu a servis (čistenie, revízia, opotrebenie)
Čo je zaujímavé? Lacná prevádzka nezaručuje lacnú údržbu. Napríklad najnižšie ročné náklady na údržbu má vykurovanie domu elektrinou (priamotopy alebo rohože), ktoré však vykazuje najdrahšíu prevádzku pre vysokú cenu elektriny.
Naopak, najvyššie výdaje na servis sa predpokladá pre tepelné čerpadlá zem/voda a aj vzduch/voda. Tepelné čerpadlo na vykurovanie domu má tiež vysoké vstupné náklady, ktoré by pri optimálnych podmienkach mali kompenzovať dlhodobo lacnejšiu prevádzku.
Výmena plynového kotla? Nespáľte sa
Uvažujete o zmene spôsobu vykurovania? Podobný nápad malo v posledných mesiacoch tisíce domácností – hlavne tie, ktoré sa spoliehali na výhradné vykurovanie domu plynom. Unáhlené rozhodnutia však nie sú na mieste.
Pred výmenou zdroja je naozaj nevyhnutné nechať si pripraviť projekt, ktorý vám vypočíta reálne úspory a návratnosť investície. Projektant zváži všetky pre a proti a odporučí vám tie najefektívnejšie systémy vykurovania, z ktorých si vyberiete.
Nenechajte sa zlákať modelovými výpočtami, ktoré ponúkajú predajcovia tepelných čerpadiel. Je dosť možné, že neodborný prehľad bude nadhodnocovať úspory pri inštalácii tepelného čerpadla.
Bez projektu pripraveného priamo na mieru pre váš dom a lokalitu sa radšej nepúšťajte do realizácie. Základné sú vlastnosti vášho domu (jeho veľkosť, dispozícia, umiestnenie na pozemku alebo orientácia na svetové strany, typ a stav vykurovacej sústavy, nároky obyvateľov).
Kotol na pevné palivo sa oplatí
Ako si vedú v porovnaniach kotly na pevné palivo? Majú jednoznačne výhodnú prevádzku vďaka priaznivej cene paliva. Uhlie a drevo patria k najdostupnejším palivám a vykurovanie domu drevom má u nás silnú tradíciu. Pelety majú oproti nim o niečo vyššiu cenu, ktorá je daná vyšším komfortom pri používaní.
Vstupné náklady na kotol sa líšia podľa jeho typu, výkonu a príslušenstva. Automatické kotly na pelety stoja obvykle viac, zato si vyžadujú minimum práce pri obsluhe.
Kotol na tuhé palivo sa uplatní v novostavbe a aj v staršom dome, ktorý má väčšiu tepelnú stratu alebo jednoducho potrebuje vyšší výkon kotla. Bez problémov funguje v systémoch, ktoré vyžadujú vyššiu teplotu vykurovacej vody. Zároveň nie je problém pripojiť ho k podlahovému kúreniu, ktoré používa ohriatu vodu len na cca 38 °C.
Vhodná voľba je tiež kombinácia viacerých zdrojov kúrenia. Nemusíte teda hneď rušiť plynové kúrenie v rodinnom dome (alebo ak máte elektrické kúrenie v dome) a len ho doplníte. Kotol na pevné palivo môže podľa voľby majiteľa slúžiť ako hlavný či doplnkový zdroj tepla v dome. Záleží na preferenciách domácnosti a dostatočnom mieste v kotolni.
Zvažujete zmenu vykurovania svojho domu?
Novostavby musia mať zo zákona energetický štítok a ďalšiu dokumentáciu, ktorá stanovuje ich spotrebu. Od roku 2022 se navyše môžu stavať len domy s takmer nulovou spotrebou energie. Čo však robiť, keď potrebujete vyriešiť kúrenie v dome, ktorý je starší a jeho izolačné vlastnosti majú k ideálu ďaleko?
Na začiatok je vhodné nechať si vypočítať tepelné straty. Vďaka tomu zistíte, kde a kadiaľ vám uniká najviac tepla. Ak váš dom neprešiel žiadnou väčšinou rekonštrukciou, pôjde pravdepodobne o netesniace okná, nezateplené stropy, podlahy alebo fasádu.
Investícia do zateplenia a výmeny okien sa ponúka ako prvý krok ešte pred plánovanou výmenou zdroja vykurovania. Povedie k zníženiu nákladov na kúrenie a tým pádom vám môže stačiť nový zdroj s menším výkonom.
Krok 1
Zaistite zníženie spotreby energie v dome (napríklad výmena okien, zateplenie polystyrénom). Zateplením fasády usporíte najviac unikajúcej energie. Čím väčšia hrúbka, tým lepšie.
Krok 2
Zvážte preferované možnosti kúrenia a vyberte spolu s odborníkom nový zdroj tepla. Pri stanovení výkonu berte do úvahy rekonštrukciu a vyššiu účinnosť nového zdroja vykurovania. Napríklad moderné kotly majú účinnosť výrazne vyššiu než staré.