Ako vypočítať výkon kotla na tuhé palivo

Ako vypočítať výkon kotla na tuhé palivo

Potrebný výkon kotla môžete zhruba odhadnúť z výkonu vášho súčasného kotla. Konečné slovo by však mal mať projektant TZB alebo skúsený kúrenár po prehliadke objektu.

Ako vypočítať výkon kotla na tuhé palivo

Záleží na viacerých faktoroch, ako dôjsť k ideálnemu výkonu kotla. Napríklad na kvalite okien, materiáli, z ktorého je dom postavený, spôsobe zapojenia kotla atď. Preto vždy výpočet výkonu kotla musí zistiť skúsený projektant alebo kúrenár.

Aký výkon je potrebný pre rodinný dom

Čím je dom modernejší, tým nižší výkon kotla potrebuje. Príkladom môže byť porovnanie dvoch domov s podobnou plochou. Dom starý 15 rokov potrebuje kotol s výkonom 11 kW a dom postavený pred 6 rokmi potrebuje kotol s výkonom 6 kW. Preto výpočet kotla podľa plochy domu príliš nefunguje. Výpočet výkonu kotla pre rodinný dom je preto individuálny.

Prečo si nevyberať sám

Ak si zákazníci vyberú kotol bez konzultácie s profesionálmi, nemôžu následne uplatniť  záruku v prípade problému. Kotol tak môže kúriť príliš a cez zimu zákazníci musia často vetrať, prípadne kúpia kotol s malým výkonom a je im cez zimu chladno. Stalo sa nám, že si zákazník plánoval do svojho domu zadovážiť kotol, ktorý by mohol vykúriť menší panelový dom. To by bola, samozrejme, katastrofa. Také riziko, veríme, nikomu za to nestojí.

Aký je postup zisťovania výkonu kotla

Pri stavbe nového domu má hlavné slovo projektant, ktorý spočíta tepelné straty domu a navrhne, aký má mať kotol výkon. V starom dome vami objednaný kúrenár najskôr zistí, aký výkon kotla ste mali predtým a po návšteve domu navrhne ideálny výkon nového kotla. Následne sa zákazníci často aj s kúrenárom dohodnú, aby rovno kotol objednal a samozrejme aj nainštaloval. Na našej mape nájdete montážne firmy, ktoré sa špecializujú na inštaláciu kotlov OPOP a tie vám výpočet výkonu a inštaláciu určite odborne zabezpečia.