Dizajn, alebo praktickosť? Kúrte drevom podľa svojho gusta

Dizajn, alebo praktickosť? Kúrte drevom podľa svojho gusta

Dívať sa z pohovky na praskajúci oheň je snom mnohých ľudí a určite to nie je nejaký rozmar. Pri vysokých cenách za energie je kúrenie drevom skvelá voľba. Navyše si môžete vybrať, či ho využijete ako hlavný zdroj kúrenia, alebo len ako záložné riešenie.

Vykurovanie drevom je dlhodobo jeden z najdostupnejších spôsobov, ako vykurovať svoj dom, chatu či chalupu. Ide o ekologický zdroj, ktorý má navyše veľmi variabilné použitie. Poďte sa pozrieť na možnosti pre novostavby a aj staršie domy či chalupy.

Otvorený krb

Klasické krby nemajú sklo ani dvierka a v našich domácnostiach boli populárne skôr pred niekoľkými desaťročiami. Do miestnosti uvoľňujú veľké množstvo dymu, splodín a popola. Navyše majú malú účinnosť –⁠ v priemere štyrikrát menšiu než kotly na drevo. Preto ak vám ide o efektívne kúrenie drevom, otvorenému krbu sa radšej vyhnite.

Krbová vložka

Krbové vložky ponúkajú bezpečnú prevádzku, pretože nechávajú plamene uzavreté za sklom. Často umožňujú pohľad do ohňa aj z niekoľkých smerov. Akým štýlom si majitelia vložku obmurujú a obložia, záleží na ich vkuse a celkovom ladení interiéru.


Krbová vložka v obývačke

Krbové obmurovky sa často umiestňujú do obývačiek, kde priťahujú maximum pozornosti. Na podlahu treba zvoliť nehorľavý povrch v rozmeroch minimálne 80 centimetrov pred dvierkami krbu a 40 centimetrov po bokoch. Pozor aj na celkovú hmotnosť, ktorá sa podľa použitého materiálu môže vyšplhať na stovky kilogramov.

Krbové kachle

Stavebne jednoduchšie riešenie majú krbové kachle, pretože ide o hotový produkt z liatiny alebo plechu. Zákazník teda hneď v predajni alebo na internete vidí, ako vyzerajú. Výhoda kachlí je tiež v jednoduchej inštalácii –⁠ stačí ich len odborne zapojiť ku komínu.
Na trhu je mnoho variantov vzhľadu, veľkostí a spracovania. Niektoré typy sú nenápadné a nemajú výhľad na horiaci oheň. Na druhej strane je možné nájsť dizajnové kúsky neobvyklých tvarov alebo zavesené zo stropu. Rovnako ako krb musia byť umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od horľavých materiálov a na bezpečnom povrchu.

Krbové kachle

Kachle podobne ako krb slúžia hlavne na vykurovanie miestnosti, v ktorej sú umiestnené. Len v prípade pripojenia na teplovodný výmenník dokážu rozvádzať teplo do ďalších miestností.

Uzavretá krbová vložka aj krbové kachle dosahujú rovnakú účinnosť – priemerne 60 až 80 percent. V každom prípade je dôležité zvoliť správny výkon, aby zvládli priestor dostatočne vyhriať, alebo, naopak, v miestnosti nebolo príliš teplo.

Kachľové pece a sporáky na drevo

Na chalupy alebo do tradične ladených interiérov sa hodia sporáky na drevo alebo kachľové pece, ideálne s priestorom na ležanie alebo sedenie. Okrem toho, že poskytujú teplo, dá sa na nich variť aj piecť.

Kachľové pece na drevo

Kotol na drevo

O vykurovanie domu drevom a prípadne aj ohrievanie teplej úžitkovej vody sa najlepšie postará kotol na drevo. Je pripojený na centrálnu vykurovaciu sústavu, ktorá rovnomerne rozvádza teplo do jednotlivých radiátorov alebo podlahového kúrenia. Súčasné kúrenie drevom v kotli zaručuje jednoduchú obsluhu, čistenie a ekologickú prevádzku. Obvykle sa umiestňujú do technickej miestnosti alebo kotolne, takže manipulácia s drevom a popolom prebieha mimo obytnej zóny.

Kotol na drevo

Kvalitné kotly na drevo dosahujú veľmi vysokú účinnosť. Pri hodnote okolo 90 % sa takmer všetka energia paliva využije na kúrenie. Vďaka tomu netreba tak často prikladať a klesá spotreba dreva.

Kúrenie pod kontrolou

Veľký rozdiel oproti lokálnym zdrojom tepla prináša aj použitá elektronika. O bezpečný chod kotla sa stará riadiaca jednotka, ktorá ovláda proces spaľovania a všetky elektronické komponenty vykurovacieho systému. Odťahový ventilátor, ktorý automaticky reguluje výkon kotla, zaisťuje nielen efektívnejšie spaľovanie, ale aj minimum popola a emisií. Kotol sa nastavuje pomocou displeja a po pripojení na internet sa dajú sledovať parametre kúrenia na diaľku.

Ako na správne kúrenie drevom?

Keď kúrite drevom, nie je dôležitý len výber konkrétneho kotla či kachlí, ale aj vhodné palivo a jeho spracovanie. Každé drevo má iné vlastnosti a líši sa aj maximálna veľkosť polien, ktoré sa môžu spaľovať.

Drevo na kúrenie

Z dlhodobého hľadiska sa odporúča tvrdé drevo na kúrenie (napríklad buk, hrab, jaseň alebo dubové drevo na kúrenie), ktoré horí pomaly, má stabilný plameň a dlho sála teplo. Naopak, na rozkúrenie a na rýchle vyhriatie priestoru dobre poslúži mäkké drevo zo smreku, borovice, smrekovca alebo brezy.

Pre každé drevo na kúrenie však platí, že musí byť dobre vysušené s maximálnou vlhkosťou 20 percent. Kúrenie mokrým drevom sa neodporúča, pretože poškodzuje a zanáša nielen komín, ale aj pec, kachle či kotol.