Vykurovanie domu — ako sa líši novostavba od starého domu?

Vykurovanie domu — ako sa líši novostavba od starého domu?

Najväčšie množstvo energie v domácnostiach sa spotrebuje na vykurovanie domu. Ide o celé dve tretiny a spotreba navyše každý rok stúpa. Ak si strážite výdaje za bývanie a zaujímate sa o čo najlacnejšie vykurovanie, tak by ste sa určite mali zamerať na to, koľko za rok prekúrite.

Pre celkovú spotrebu je dôležitý hlavne stav budovy, v ktorej bývate. To platí bez ohľadu na to, akým spôsobom si doma kúrite. Známe porekadlo: „Kúriť pánu bohu do okien“ môžeme spojiť s neuváženým vetraním, ale aj neizolovanými múrmi, prefukujúcimi oknami alebo škárami, kadiaľ uniká teplo.

Ako ušetriť na kúrení?

Ako prvé by ste sa mali zaujímať o tepelno-izolačné vlastnosti vášho domu či bytu. Pre efektívne vykurovanie starého domu treba najskôr eliminovať úniky tepla. Ak nie je možná renovácia, pusťte sa do menej nákladných riešení, ktoré sú vo vašich možnostiach. Ak ste boli doteraz zvyknutí na vykurovanie domu plynom, je načase zvážiť zmenu alebo inštaláciu druhého zdroja kúrenia.

Dlhodobo najdostupnejšie je kúrenie pevnými palivami. Vykurovanie domu drevom je stále veľmi obľúbené, čoraz viac stúpa aj obľuba drevených peliet, ktoré výrazne zvyšujú komfort. Automatický kotol na pelety totiž umožňuje takmer bezobslužný režim, a to hlavne vďaka samočinnému prikladaniu paliva.

Automatický kotol na pelety

Aké vykurovanie do novostavby?

S cieľom šetriť spotrebu energie platia pre všetky nové postavené domy prísnejšie pravidlá. Od roku 2022 sa musí každá novostavba zmestiť do stanovenej energetickej náročnosti a spotreby neobnoviteľnej energie.

Nové budovy tak musia mať takmer nulovú spotrebu energie a výrazne sa približujú štandardom pasívnych budov s dôrazom na využitie obnoviteľných zdrojov.

Energia pod zemou a vo vzduchu

Tepelné čerpadlo na vykurovanie domu je v súčasnosti najpopulárnejšie pre nízkoenergetické domy, pretože sľubuje nízke náklady. Najbežnejší typ vzduch/voda je obľúbený hlavne pre prijateľnú cenu a nenáročnú inštaláciu. Práve tento typ však nemusí byť dostatočne výkonný vo vyššie položených oblastiach, alebo keď uderia väčšie mrazy.

Tepelné čerpadlo

V tomto ohľade je istejšie využiť tepelné čerpadlo zem/voda, ktoré čerpá geotermálnu energiu pod zemou. Náklady na inštaláciu sú však vyššie, príprava zložitejšia a je nutné nájsť vhodné miesto pre podzemný vrt alebo uloženie dlhých kolektorov.

Kombinujte viac zdrojov tepla

Stavby s nulovou spotrebou si vystačia s málom. Na vykúrenie pasívneho domu tak môžete zvoliť zdroj s výkonom niekoľko kilowattov. Aj preto sa môžu majitela spoľahnúť okrem tepelného čerpadla na elektrické vykurovanie domu, najčastejšie formou podlahového kúrenia.

V novostavbách nájdeme často aj druhý typ vykurovanie domu –  vykurovanie domu krbom alebo krbovými kachľami na drevo, prípadne peletami. Spĺňajú podmienku väčšieho zapojenia obnoviteľných zdrojov a ide dlhodobo o cenovo priaznivé palivo.

Vykurovanie domu krbom

5 vecí, na ktoré pri vykurovaní rodinných domov nezabúdať

Dobre sa informujte

Voľba vykurovacieho systému alebo výmena starého kotla predstavuje dôležité rozhodnutie. V hre je totiž veľa vstupných nákladov a následná prevádzka. Nenechajte sa zlákať prvou reklamou, ktorú uvidíte, ani slepo nekopírujte susedov. Každý dom je iný a každá rodina má iné zvyklosti, ak ide o požadovanú teplotu v miestnostiach, ochotu ručne prikladať alebo vetrať len rekuperáciou.

Premýšľajte dlhodobo

Kotol, krb alebo sústavu radiátorov budete mať v dome desiatky rokov. Nikto nevie, ako sa budú vyvíjať ceny energií a palív alebo aká bude ich dostupnosť. Preto je ideálne mať aj záložný zdroj kúrenia. Ak môžete, urobte si v novom dome komín alebo aspoň prípravu na neskoršie dokončenie. V staršom dome môžete využiť miesto v kotolni na inštaláciu kotla na pevné palivo. Zvážte prevádzku automatického kotla na pelety s nenáročnou obsluhou, ktorý sa vám môže v budúcnosti hodiť.

Nekúrte zbytočne

Pri vykurovaní rodinného domu sa oplatí obmedziť teplotu v miestnostiach, keď nie ste doma alebo počas noci. Na spanie stačí 18 °C a počas dovolenky môžete len temperovať, aby nevychladli steny. Rozvrh môžete nastaviť pomocou izbových termostatov alebo v dostupnej aplikácii na vzdialený prístup. Inteligentné technológie vám hrajú do kariet. Aj chod kotla na pelety môžete jednoducho ovládať na diaľku. Zbytočnému vykurovaniu domu predídete aj vďaka prepojeniu kotla so snímačom vonkajšej teploty.

Stavte na dostupné zdroje

Počas energetickej krízy sa ukázalo, ako veľmi sú naše výdaje pod vplyvom vzdialených svetových búrz. Vykurovanie domu elektrinou alebo zemným plynom sa tak môže razom predražiť. Naproti tomu máme na Slovensku dostatok lokálnych palív, či už dreva alebo drevených peliet. Navyše ide o obnoviteľné zdroje pochádzajúce z miestnych lesov. Pri využívaní pevných palív nemusíte čakať, aké zálohy vám budú vypočítané. Jednoducho si vyberiete z dostupných dodávateľov a palivo si doma v pohode uskladníte.

pelety

Ekológia je dôležitá

Vedeli ste, že pri nevhodnom kúrení vzniká viac škodlivín, než koľko zapríčiní automobilová doprava? Aj preto je môže byť na dedine horší vzduch než v meste. Pre životné prostredie môžeme urobiť veľa. Nepoužívať pri vykurovaní rodinného domu staré kotly alebo nevhodné palivo a uprednostniť obnoviteľné zdroje pred fosílnymi. Pri výmene starého kotla je rozumné využiť dotácie. Môžete si tak znížiť náklady na vykurovanie rodinného domu a zadovážiť si nový kotol na drevo alebo pelety alebo tepelné čerpadlo.