Tepelné čerpadlo: čo potrebujete vedieť pred tým, ako sa preň rozhodnete
Podľa reklám, článkov v médiách a prospektov developerských projektov môže mať človek pocit, že každý dom už vykuruje tepelné čerpadlo. Nenechajte sa pomýliť. S popularitou čerpadiel pribúdajú aj hlasy, ktoré varujú pred unáhleným zadovážením tepelného čerpadla.
Tepelné čerpadlá sú tak ako aj kotly na kusové drevo a pelety zaradené medzi dotované zdroje tepla. Aj preto ľudia môžu mať dojem, že sa hodia do každého domu. Opak je však pravdou.
Podľa viacerých inžinierov a technikov sa s rozšírením tepelných čerpadiel objavilo mnoho problémov. „Vedení dobrými úmyslami si majitelia rodinných domov alebo aj iných typov stavieb zadovážia naddimenzované čerpadlo. S jeho prevádzkou sa však spája aj vyššia spotreba elektrickej energie – a tak sa môže takto nastavené čerpadlo paradoxne stať veľmi náročným spotrebičom,“ upozorňujú na jeden z možných problémov odborníci.
Napísali sme 8 dôležitých bodov, ktoré by ste si mali dobre premyslieť.
1. Novostavba vs. starší dom
Tepelné čerpadlo je dobrou alternatívou, určite však nie je vhodné pre všetky domácnosti. Umiestnenie do domu s vyššími tepelnými stratami môže byť neuvážené.
Kam áno: Do objektov s nižšou tepelnou stratou a pre nízkoteplotné vykurovacie systémy – podlahové kúrenie.
Kam nie: Do starších nezateplených domov s klasickými radiátormi, ktoré potrebujú teplotu zdroja minimálne 60 °C. Čím väčšia je tepelná strata domu a požadovaný výkon čerpadla, tým vyššie sú vstupné náklady a drahšia prevádzka.
Ak chcete, aby čerpadlo nahradilo súčasný systém vykurovania vo vašom dome, pripravte sa na ďalšie potrebné vicepráce.
Najčastejšie úpravy potrebné na inštaláciu tepelného čerpadla do starších domov:
- Zateplenie budovy: Systém vykurovania môže byť efektívny len v prípade, že teplo neuniká von. Ak treba vyšší výkon tepelného čerpadla, znamená to vyššie vstupné a prevádzkové náklady.
- Modernizácia vykurovacieho systému: napríklad inštalácia nových radiátorov alebo podlahového kúrenia a nové regulácie.
- Rozšírenie elektrickej prípojky: Na prevádzku tepelného čerpadla treba dostatočnú elektrickú prípojku.
Ani pre novostavby nemusí byť tepelné čerpadlo jasná voľba. Súčasné domy postavené v štandarde nízkej energetickej náročnosti majú minimálne tepelné straty.
Čím menší a lepšie izolovaný dom, tým je návratnosť investície do drahšieho vykurovacieho systému dlhšia. Tepelné čerpadlo a cena? V tomto prípade sa vráti až za desiatky rokov.
2. Veľkosť a stav domu
Veľkosť domu hrá dôležitú rolu. Na vykúrenie domu s rozlohou 150 m² potrebujete viac energie než na malý bungalov.
Menší nízkoenergetický domček (murovaný aj drevostavba) znesie bez problémov aj lokálne kúrenie napríklad priamotopy alebo elektrické podlahové kúrenie, ktoré patria vďaka vstupným nákladom k lacnejším alternatívam. Vhodnou kombináciou sú k nim kachle na drevo.
Naopak, s narastajúcou úžitkovou a zastavanou plochou domu dáva zmysel zvyšovať počiatočnú investíciu do vykurovacieho systému. Väčšie objekty majú totiž väčšiu celkovú tepelnú stratu a efektívnejší vykurovací systém vám môže v budúcnosti ušetriť nemálo peňazí. Opäť však platí, že je nutné zvážiť nielen veľkosť, ale aj stav domu, fasády a okien. Vždy je nutné správne stanoviť výkon tepelného zdroja podľa tepelnej straty objektu.
3. Klimatické podmienky
Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch / voda, už asi viete. Možno ste si však neuvedomili, že aj priemerná vonkajšia teplota je preň dôležitá. Preto sa tento typ neodporúča inštalovať do oblastí, kde sú drsnejšie zimy.
Cena tepla z tepelného čerpadla vzduch-voda je totiž závislá od teploty vonkajšieho vzduchu. Ak mrzne, cena za dodané teplo rastie.
Nevýhody tepelného čerpadla vzduch-voda sa najviac prejavujú v najchladnejších mesiacoch v roku, keď je teplota prostredia tak nízko, že väčšina tepelných čerpadiel funguje v podstate ako elektrokotol. Od toho sa potom odvíjajú aj náklady na kúrenie.
V takom prípade funguje tepelné čerpadlo ako priamotop s minimálnym vykurovacím faktorom (COP) a drahou prevádzkou.
4. Správny výber
Zvažujete, či je výhodnejší plynový kotol, alebo tepelné čerpadlo? Odborníci varujú pred unáhleným prechodom. Nie vždy vedie taká zmena k finančnej úspore. Ekonomická návratnosť investície vo viacerých prípadoch nevychádza dobre. Na jar pri vyúčtovaní energií vás môže čakať nepríjemné prekvapenie – namiesto úspory zvýšenie účtov za elektrickú energiu.
Čo k tomu vedie?
Problém I: Zle vybratý typ čerpadla, hlavne v prípade vzduch-voda.
Problém II: Zle vybratý výkon čerpadla, väčšinou naddimenzovaný a drahý.
Problém III: Nepoctivý predajca, ktorý operuje s modelovými výpočtami a nezohľadňuje konkrétne podmienky domu.
Ďalším problémom naddimenzovaných alebo menej kvalitných tepelných čerpadiel je vyššia úroveň hlučnosti – často na úrovni 100 dB a viac. Hlasitá prevádzka obťažuje nielen majiteľov domu, ale aj susedov.
Chcete vedieť, ako funguje tepelné čerpadlo? Prečítajte si náš článok.
5. Skutočná spotreba elektriny
Minimálne tretinu vykurovacieho výkonu pokrýva čerpadlo z elektrickej siete. Výsledné náklady na vykurovanie tak ovplyvňuje cena za elektrinu. Výhodou je využitie špeciálnej distribučnej sadzby pre domácnosti, ktoré ako hlavný zdroj kúrenia používajú elektrický spotrebič. Dvadsať hodín denne platia zákazníci nízku tarifu a zvyšné štyri hodiny vysokú tarifu.
Hlavný problém však môže nastať, keď čerpadlo spotrebuje viac elektriny než sľubovanú jednu tretinu vykurovacieho výkonu. K tomu dochádza vtedy, keď aktuálny výkon čerpadla nestačí na pokrytie nárokov domácnosti. Zvyčajne ide o problém čerpadla vzduch/voda. Preto je dôležité, aké tepelné čerpadlo si doma nainštalujete.
Niektoré čerpadlá majú už z výroby ako svoju súčasť elektrokotol, ktorý pokrýva nedostatok výkonu získaného z okolitého prostredia. Čím častejšie sa elektrokotol spína, tým viac rastie účet za elektrinu, ktorú spotrebuje tepelné čerpadlo. Cena za vykurovanie tak, samozrejme, rastie.
Majitelia sa tešia na úsporu za zemný plyn, miesto toho však doplatia prekvapivo vysokú sumu za elektrickú energiu.
6. Doplnkový zdroj tepla
Bivalentný zdroj je dodatočný zdroj tepla, ktorý podporuje chod tepelného čerpadla. Znamená to, že sa na zaistenie vykurovania používajú dva zdroje tepla. Dôležitá je teplota vonkajšieho vzduchu. Problematická môže byť už hodnota -3 °C a nižšia, keď výkon tepelného čerpadla nemusí pokryť potrebu tepla v dome.
A práve pri nízkych teplotách, keď čerpadlu klesá výkon a COP, sa využíva bivalentný zdroj. Môže to byť elektrokotol alebo iný zdroj kúrenia. Ak vonkajšia teplota klesne na určitú úroveň, zapne sa bivalentný zdroj.
Aký bivalentný zdroj zvoliť? Záleží na tom, aké má náklady:
- Elektrokotol – vysoké náklady (často rovno súčasťou tepelného čerpadla)
- Plynový kotol – vysoké náklady
- Kotol na drevo – nízke náklady
- Kotol na drevo a uhlie – nízke náklady
- Automatický kotol na pelety – v porovnaní s plynom má nižšie náklady
Kotol na pelety so zásobníkom patrí k takým bivalentným zdrojom, ktoré dokážu prevziať vykurovanie automaticky. Na rozdiel od elektrokotla alebo plynového kotla má však lacnejšiu prevádzku vďaka dostupnému palivu.
Ak má bivalentný zdroj drahú prevádzku, je dôležité, aby sa nespúšťal príliš často. V nákladoch na vykurovanie by sa to prejavilo veľmi rýchlo.
Veľmi výhodný druhý zdroj vykurovania získate, keď na kombináciu s čerpadlom použijete kotol na drevo. Tento spôsob vykurovania sa využíva vtedy, keď sú vonku nízke teploty, ktoré by predražili chod tepelného čerpadla. Využitie splyňovacieho kotla na drevo dáva zmysel aj na ohrev teplej vody. Oba zdroje sa dopĺňajú, čo je výhodné. Kombinácia tepelného čerpadla typu vzduch-voda s pevnými palivami má naozaj zmysel.
Plynový kotol ako bivalentný zdroj sa hodí v prípade, že je už nainštalovaný v dome a tepelné čerpadlo ho bude dopĺňať. Čo sa týka tepelných čerpadiel vzduch/voda, od určitej vonkajšej teploty je prevádzka plynového kotla lacnejšia než chod tepelného čerpadla. Preto radšej než rozhodnutie „tepelné čerpadlo, alebo kondenzačný kotol“ zvážte efektívne využívanie oboch zdrojov.
7. Súčasná vykurovacia sústava
Premýšľate nad zadovážením čerpadla do domu, kde máte klasické radiátory? Tak treba vyberať také čerpadlo, ktoré zvládne dodať na výstupe vysokú teplotu vody (60 °C a viac). Na zaistenie vysokej teploty v radiátoroch je priamo konštruovaný kotol na pelety a drevo alebo kotol na uhlie. Naopak, väčšina čerpadiel je dimenzovaná na napojenie na podlahové kúrenie s nižšou výstupnou teplotou (obvykle 29 až 35 °C).
Prečo? Najúčinnejší spôsob vykurovania tepelným čerpadlom má nízkoteplotná sústava. Tepelné čerpadlo nemusí pracovať na vysoký výkon, a je tak efektívnejšie. Čím väčšia bude požadovaná teplota vykurovacieho média, tým menšiu účinnosť bude mať tepelné čerpadlo.
8. Dostupný servis
Ak sa rozhodnete pre tepelné čerpadlo na kúrenie, dajte si pozor na to, aby bola zaistená záruka dodávok náhradných dielov najmenej po dobu desať rokov.