Potrebujete vykonať revíziu kotla a neviete, na koho sa obrátiť?

Potrebujete vykonať revíziu kotla a neviete, na koho sa obrátiť?

Zaujíma vás, koľko stojí revízia kotla a ako často ju musíte zaistiť?

Povinné revízie kotlov na tuhé palivo priniesol zákon z roku 2012. Každý kotol na tuhé palivo napojený na teplovodnú sústavu ústredného kúrenia musí prejsť pravidelnou kontrolou technického stavu a prevádzky.

Toto nariadenie sa týka všetkých kotlov na pevné palivo s výkonom nad 20 kW. Podľa používaného paliva a výkonu kotla sa potom revízia kotlov musí opakovať v pravidelnom intervale.

Ako prebieha revízia kotla na tuhé palivo?

Revízia kotlov v súlade so zákonom môže byť vykonaná len oprávnenou osobou. Ide o technika, ktorý je vyškolený priamo výrobcom konkrétneho kotla a má osvedčenie Ministerstva hospodárstva SR.

Výrobca udeľuje revíznemu technikovi oprávnenie na inštaláciu a údržbu kotlov. Pri kontrole sa technik zameriava na celkový stav kotla, spaľovaciu komoru, horák a ďalšie súčasti. 

Ako často musím objednať revíziu kotla?

Ako často sa robí povinná revízia kotla? Ako sme spomínali vyššie, závisí to od používaného paliva a výkonu kotla. Platí, že čím je výkon kotla vyšší, tým častejšia revízia je potrebná. Pri prípadnej kontrole musíte predložiť platnú revíznu správu. Slovenská obchodná inšpekcia vykonáva náhodné kontroly. Ak nebudete mať revíziu kotla v poriadku, hrozí vám pokuta až do výšky 1 600 eur. Pri opakovanom porušení môže byť pokuta zdvojnásobená.

Zákonná povinnosť sa týka aj kotlov, ktoré slúžia na vykurovanie rekreačných objektov, chát a chalúp.

Ako sa pohybuje cena povinnej revízie kotlov na tuhé palivo?

Revízia kotla – cena, s ktorou môžete približne počítať je závislá od viacerých faktorov, ako sú napríklad typ budovy či kotla, región a sezóna. Revízia kotlov a ich cena sa pri rodinných domoch pohybuje od 50 do 150 eur

Najľahšia cesta, ako nájsť najbližšiu odborne spôsobilú osobu na kontrolu vykurovacieho systému, je pomocou zoznamu, ktorý má uverejnený na svojich stránkach Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Ak databáza nefunguje, alebo ak chcete poradiť priamo od nás, vyplňte nám formulár nižšie.

Nezabudnite ani na pravidelné kontroly

Aj keď máte platnú revíziu na kotol, odporúčame vám pravidelné servisné kontroly. Dôkladnú pozornosť by ste mali venovať aj stavu spalinovej cesty. Niekoľkokrát do roka je vhodné vyčistiť ju a raz za rok pozvať kominára, ktorý skontroluje spalinové cesty (pre spotrebiče nad 50 kW dvakrát ročne). 

Táto kontrola komína je povinná a vyžadujú ju napríklad poisťovne, ak majú vyplatiť peniaze za vzniknutú škodu. Preto si vystavenú správu o kontrole a čistení spalinovej cesty dobre uschovajte. Kontrola spalinových ciest je nutná, aj keď používate krb, kachle na drevo alebo peletové kachle.

A kedy je najvhodnejší čas na objednanie kominára? Ideálne na jar alebo v lete. Tradične sa čakacia lehota predlžuje od septembra a najviac práce majú kominári v októbri a novembri.

Revízia kotla nerovná sa revízia spalinovej cesty

Zatiaľ čo revíziu kotla na tuhé palivo robí odborný technik, na revíziu spalinovej cesty potrebujete vyškoleného kominára.

Kedy budete potrebovať jeho služby a potrebnú pečiatku na potvrdenie o revízii spalinovej cesty?

Situácií je viacero a sú spísané v zákone. Medzi najčastejšie patria:

  • pred uvedením novej spalinovej cesty do prevádzky
  • pred pripojením spotrebiča do nepoužívanej spalinovej cesty
  • pri zmene druhu paliva 
  • pri výmene kotla či kachlí za iný typ
  • po stavebnej úprave komína

 

Potřebujete provést revizi kotle a nevíte, na koho se obrátit?

Vyplňte následující formulář a my vám co nejdříve doporučíme osvědčenou montážní firmu na revizi kotle naší značky.

Form
Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů a podmínkami GDPR (podrobněji ZDE)
Mám zájem o zasílání informací o novinkách z OPOP.