Všetko, čo potrebujete vedieť o peletách

Všetko, čo potrebujete vedieť o peletách

Chcete si kúpiť kotol na pelety, nie ste si však istí, čo pelety sú, kde a ako sa kupujú, ako sa peletami kúri a aká je ich spotreba? Prečítajte si náš článok, ktorý vás prevedie všetkými tajomstvami peliet.

Wszystko co potrzeba wiedzieć o pelecie drzewnym

Výroba peliet

Pelety alebo aj peletky sú zlisované piliny, ktoré sa stlačia a tým zahrejú a spoja. Sú to teda malé, rovnako veľké valčeky 100 % z pilín. Nič iné než drevo v nich nehľadajte.

Kde sa vyrábajú

Pelety na kúrenie sa vyrábajú buď na pílach, kde sa lisujú piliny z odpadu ďalšej produkcie, alebo sa spracovávajú v špeciálnych peletárňach, ktoré postupne s obľúbenosťou peliet vznikajú.

Kvalita a cena peliet

Najlepšie vykurovacie pelety sú z dreva, ktoré je predtým zbavené kôry, pretože kôra môže obsahovať stopy kremíka. Ten zosklovatie na horáku a vytvorí sklenú krustu, ktorá horák ničí. Krusta sa môže spiecť až do balvanu, ktorý deformuje horák a upchá kotol. Odporúčame kupovať certifikované pelety najvyššej kvality, ktoré majú na každom balení značku svetovej certifikácie EN+ A1, ktorá určuje najvyššiu akosť peliet. To znamená, že neobsahuje kôru, ktorá ničí kotol a má výhrevnosť okolo 17 MJ/kg.

Ako kúriť peletami

Drevené pelety sú najviac používané do automatických kotlov, ktoré sú sami schopné dopĺňať si rovnako veľké peletky do horáku. Výhodou automatických kotlov je okrem toho, že palivo nemusíte dopĺňať aj 3 – 4 dni aj to, že nepotrebujete mať akumulačnú nádobu, pretože kotol si vždy vykúri na vami zvolenú teplotu. A neprehrieva zbytočne priestor.

Kúrenie peletami a jeho spotreba

Pri spotrebe kotlov je vždy dôležitá ich účinnosť. Teda ako veľké percento energie dokážu premeniť na teplo u vás doma. Napríklad náš Biopel MINI, ktorý je veľmi obľúbený v rodinných domoch pri výkone 21 kW za hodinu spotrebuje 4,68 kg na maximálny výkon a 1,38 kg, keď ide na minimálny.

Skúsenosti s kúrením peletami 

„Dlho som sa bránil výmene starého kotla, nakoniec som sa po dlhej úvahe rozhodol pre OPOP Biopel Kompakt. Musím uznať, že komfort kúrenia sa neskutočne zvýšil. Po priebežnom nastavovaní kotla som sa dopracoval k veľmi efektívnemu spôsobu kúrenia, vďaka ktorému som znížil náklady na vykurovanie. Navyše sa jednoducho obsluhuje, reguluje mi rovnakú teplotu počas celého dňa a je z neho minimálny neporiadok oproti kúreniu koksom.”

Petr Mazurek

 

„Vyberali sme pre rodičov ideálny kotol pre vidiecky dom, ktorý využívajú ako chalupu. Do minulého roka mali v prevádzke starý kotol DAKON, ktorý už doslúžil. Keďže majú lacný zdroj dreva, tak voľba padla na model H4EKO-D. Montážna firma ho rýchlo dodala, prevádzka je pohodlná a prvá vykurovacia sezóna bez problémov. Úplná spokojnosť.”

Ing. Tomáš Nahodil 

Automatické kotly na pelety

Ak si chcete kúpiť kotol na pelety, odporúčame vám vybrať si kvalitnú a skúsenú firmu, ktorá má navyše solídnu sieť montážnych a servisných firiem. Cez firmu si kotol môžete aj objednať. Ak máte ku kotlom ďalšie otázky, ozvite sa nám a my vám radi poradíme.