Ako kombinovať zdroje vykurovania a ušetriť?
Využívať v dome viac spôsobov vykurovania nie je žiadna rozmarnosť. Naopak – možnosť striedania podľa situácie vám dá príležitosť ušetriť na celkovom účte za vykurovaciu sezónu a mať doma to najpohodlnejšie a najlacnejšie vykurovanie. Ak máte možnosť inštalovať druhý zdroj kúrenia, určite nad tým pouvažujte.
Vykurovanie domu sa v dnešnej dobe môže zdať ako alchýmia. Sú domy, do ktorých sa ďalší kotol nevojde. Ak však máte priestor na ďalšie zariadenie v kotolni či technickej miestnosti, ponúka sa vám skvelá možnosť, ako kúriť výhodnejšie a bez závislosti od jedného dodávateľa či typu paliva.
V ideálnom prípade by bolo najlepšie mať doma zdroje tepla na všetky druhy palív – elektrokotol, plynový kotol, kotol na drevo, kotol na uhlie a aj kotol na pelety. Ťažko sa však nájde človek, ktorý si domov nainštaluje všetky. To je obvykle nemožné nielen z priestorových dôvodov. Aké kombinácie teda dávajú najväčší zmysel?
Nižšie náklady ako prvá výhoda
Finančná úspora je jeden z hlavných dôvodov, prečo mať k dispozícii viac zdrojov tepla. Najnižšie náklady majú dlhodobo pevné palivá, najvyššie náklady spôsobí, naopak, vykurovanie domu plynom a vykurovanie elektrinou.
Pri nákupe pevných palív sa navyše dajú využívať aktuálne zľavové a posezónne akcie, prípadne sa predzásobiť na ľubovoľne dlhý čas.
Zatiaľ čo pri dreve, uhlí a peletách si môžete vyberať z viacerých lokálnych dodávateľov a ich ponuky, so stanovenými zálohami za energie toho príliš nenarobíte. Zmluvy s dodávateľmi zemného plynu a elektriny bývajú väčšinou na rok či dva, prípadne neurčitý čas a zmeny môžete robiť len podľa zmluvných podmienok, ktorými ste sa zaviazali.
Väčšie pohodlie ako druhá výhoda
Viaceré spôsoby vykurovania majú aj ďalšiu výhodu, a to využitie automatickej prevádzky a vzdialeného ovládania. Na jednej strane sú úplne automatické zdroje (typu plynové a elektrické vykurovanie), ktoré fungujú nezávisle, aj keď nie ste doma.
Vykurovanie plynom v kombinácii s kotlom na tuhé palivo sme podrobne opísali v článku. Zistíte v ňom všetky podrobnosti!
Tejto bezobslužnej prevádzke sa približujú automatické kotly na pelety, ktorých chod sa dá ovládať aj na diaľku a v samočinnom režime fungujú priemerne päť až sedem dní.
Na opačnej strane stoja kotly na drevo, ktoré vyžadujú pravidelné manuálne prikladanie a bez vášho pričinenia kúriť nebudú. Ale aj to sa dá elegantne vyriešiť. Pri kombinácii kotla na drevo s iným zdrojom je možné nastaviť automatický prechod napríklad na tepelné čerpadlo, plynový kotol alebo kotol na pelety. Len čo dôjde tepelná energia z dreva naloženého v násypnej šachte, kúrenie sa prepne a funguje ďalej samočinne.
Ako efektívne kombinovať zdroje vykurovania
Je jasné, že každá domácnosť bude podľa svojich nárokov a požiadaviek preferovať niečo iné. Niektorí ľudia si nedokážu predstaviť, že štiepu a prikladajú drevo. Iní uprednostňujú len energiu z obnoviteľných zdrojov. V rodinách, ktoré často odchádzajú mimo domova sa určite uplatní vzdialené ovládanie vykurovania. Našťastie, existuje toľko variantov, že si vyberie každý.
Na výber najvhodnejšej kombinácie sa môžete pozrieť zo štyroch uhlov pohľadu:
1. Chcem lacné vykurovanie = čo najväčšiu úsporu kúrenia:
- Vhodné typy vykurovania:
- Kotol na drevo + uhlie (napríklad H4EKO-U)
2. Chcem ušetriť a z času na čas použiť automatickú prevádzku
- Vhodné druhy vykurovania:
- Kotol na pelety + drevo / uhlie (napríklad H4EKO-U s horákom na pelety alebo Biopel mini kombi)
- Plynové kúrenie + kotol na drevo / uhlie (napríklad H4EKO-U alebo H4EKO-D)
3. Chcem usporiť a potrebujem automatickú prevádzku
- Vhodné typy vykurovania:
- Plynové kúrenie + kotol na drevo / uhlie (napríklad H4EKO-U)
- Kotol na pelety + drevo / uhlie (napríklad H4EKO-U s horákom na pelety alebo Biopel mini kombi)
4. Chcem výhradne automatickú prevádzku a možnosť ušetriť na kúrení
- Vhodné druhy vykurovania:
- Plynový kotol + kotol na pelety
Automatická prevádzka uľahčuje vykurovanie
Práve automatický chod kúrenia patrí medzi najčastejšie dôvody, prečo do domu pridať druhý zdroj tepla. Niekoľkodňovú automatizáciu spoľahlivo pokryje kotol na pelety a dom vykúri, aj keď ste v práci alebo na víkendovom výlete. Počas dlhšej dovolenky môžete kúrenie zapnúť na diaľku pred plánovaným návratom.
Vykurovanie peletami poslúži aj v domoch, v ktorých žijú seniori alebo ľudia s menšou fyzickou zdatnosťou. Samočinné vykurovanie plynule beží a palivo stačí dosypávať napríklad cez víkend, keď príde na návštevu rodina.
Na výber podľa intenzity vykurovania
Pri viaczdrojovom vykurovaní domu sa navyše lepšie prispôsobíte počasiu vonku a ročnému obdobiu.
TIP: Jeden spôsob využívate na prikúrenie na jeseň a na jar, druhý v zime, keď treba dom viac vyhrievať.
Toto rozdelenie sa dobre uplatní a pri kombinácii kotla s tepelným čerpadlom typu vzduch – voda. Počas mesiacov, keď je vonku teplejšie počasie, má tepelné čerpadlo vyšší vykurovací faktor (COP), takže kúri efektívnejšie.
Prevádzka môže byť naozaj výhodná, pretože netreba často dokurovať, čo spotrebováva elektrinu zo siete. Naopak, počas zimných mrazivých dní sa môže vykurovanie tepelným čerpadlom výrazne predražiť. Ako sa tomu vyhnúť?
Tepelné čerpadlo doplňte kotlom na drevo
Ak budete mať doma aj kotol na drevo a pripojenú akumulačnú nádrž, môžete počas zimy, keď je spotreba najvyššia, využívať spaľovanie dreva. Prevádzka sa zlacní a ani obsluha nie je náročná. Po spotrebovaní tepelnej energie dreva sa môže automaticky zapnúť tepelné čerpadlo a pokračovať vo vykurovaní domu.
TIP: Dôležité je vždy správne zvoliť výkon tepelného zdroja.
Výhody a nevýhody pri vykurovaní tepelným čerpadlom sme opísali v predchádzajúcom článku.
Riešenie pre majiteľov tepelných čerpadiel
Inštaláciu kotla na pevné palivo hojne využívajú majitelia tepelných čerpadiel, u ktorých sa v reálnej prevádzke ukázalo, že použitie čerpadla nie je také výhodné, ako predpokladali. V takom prípade sa uplatní nielen vykurovanie domu drevom, ale aj kotol na pelety, ktorý pri vykurovaní a ohrievaní vody doplní nainštalované čerpadlo. Kúrenie a celkové náklady budete mať pod kontrolou.
Premyslená investícia sa vráti
Možno sa budete pýtať, ako sa na tom dá ušetriť, keď musíte investovať do nákupu dvoch zariadení. Ide však hlavne o vašu nezávislosť na jedinom druhu energie, typicky zemnom plyne či elektrike. Ak nemáte v dome alternatívny zdroj vykurovania, neostáva vám nič iné, než akceptovať prípadné cenové skoky a znižovať svoju spotrebu.
Navyše v čase, keď ceny energií rastú, už býva na rýchle vyriešenie situácie neskoro. To sa ukázalo napríklad v roku 2022, keď ľudia masovo objednávali solárne panely a na dodanie tepelných čerpadiel a kotlov na pevné palivo existovali poradníky.
Zaneprázdnené boli aj montážne firmy, takže na inštaláciu sa čakalo. Pre vysoký dopyt stúpli ceny a majitelia domov sa často museli rozhodovať pod tlakom.
Ako sa takej stresovej a nevýhodnej situácii vyhnúť? Využite pokojnejšie obdobie pre správny výber zdroja tepla. Počas jari a leta je najlepší čas nechať na odborníkoch, aby vám vypočítali potrebný výkon a potom v pokoji stihli inštaláciu a zapojenie. Pred novou vykurovacou sezónou budete mať hotovo.
Vykurovanie staršieho domu a novostavby
Rozdiely medzi energetickými nárokmi nového a staršieho domu sú veľké a môžu predstavovať 20 a viac kilowattov. Ak v staršom dome neprebehla rekonštrukcia a zateplenie fasády, dochádza k významnej tepelnej strate, a preto dom potrebuje zdroj s vyšším výkonom. Možnosť prejsť na lacnejšie palivo sa teda určite oplatí.
Využitie viacerých zdrojov vykurovania nie je doménou len starších domov – má zmysel aj v novostavbe. Pre domy s minimálnou tepelnou stratou je zbytočné investovať do tepelného čerpadla, ktorého cena šplhá do desiatok tisíc. Ak má novostavba tepelnú stratu napríklad len 3 kilowatty, stačí si zadovážiť elektrické podlahové vykurovanie alebo elektrokotol a ako doplnkový zdroj kachle alebo krb na drevo.
Aj krbové kachle sa počítajú
Kotol na biomasu teda nie je jediné riešenie. Niekde bude dostačujúca a optimálna kombinácia s krbovými kachľami na drevo. Ich inštalácia nevyžaduje náročné stavebné úpravy, dôležité je hlavne pripojenie ku komínu. Osvedčená je kombinácia plyn + krbové kachle alebo elektrokotol + krbové kachle.
Kachle sa umiestňujú do obytnej miestnosti, najčastejšie do obývačky, kde okrem tepla vytvárajú aj príjemnú kulisu praskajúceho dreva.
Tipy z našej ponuky:
- Kotol H4EKO-U – univerzálny kotol na uhlie a drevo, ku ktorému môžete pripojiť aj horák na pelety.
- Kotol Biopel mini kombi – set kotlov na drevo a pelety, ktorému stačí jeden komín. Automatický prechod z vykurovania drevom na spaľovanie peliet
- Krbové kachle – produktová novinka, ktorú pre vás pripravujeme.