Využívajte kotol na plyn aj tuhé palivá. Dá sa to

Využívajte kotol na plyn aj tuhé palivá. Dá sa to

Ste doma zvyknutí na svoj plynový kotol, zároveň vás však trápi súčasná vysoká cena za plyn? Situácia sa dá vyriešiť pridaním druhého zdroja kúrenia. Pevné palivo ponúka aj v dnešnej dobe prijateľné náklady.

Plynový kotol bol dlhé roky najčastejší spôsob, ako vykurovať rodinné domy a byty. Ešte v roku 2021 kúrila zemným plynom ako hlavným palivom väčšina domácností. Hlavná výhoda, ktorú plynové kotly pre domácnosť majú, je veľmi komfortné používanie. Kondenzačná technológia, ktorá nahradila skoršie plynové kotly, navyše veľmi zvýšila ich účinnosť.

Plynový kotol s ohrevom vody alebo plynový kotol s bojlerom zaisťuje pre členov domácnosti aj teplú úžitkovú vodu. Majitelia sa nemusia okrem čistenia a revízie o nič starať. Najčastejšie v domoch a bytoch nájdete závesný plynový kotol so zásobníkom, ktorý je kompaktný a šetrí miesto.

Ďalšou verziou je stacionárny plynový kotol vo verzii so zásobníkom vody alebo bez. Plynový kotol a cena zaň závisí hlavne od jeho výkonu a aj ďalších parametrov, ako sú značka, ohrev vody, spotreba atď.

Kotol na plyn: rekordne drahé teplo

Okrem malých obcí je na Slovensku plynofikovaná väčšina územia, takže plyn môže využívať veľká časť obyvateľov. Kríza, ktorá odštartovala na začiatku roka 2021, však výrazne zmenila situáciu. Ceny na svetových burzách vystrelili nahor a navyše hrozilo aj zastavenie ruských plynovodov.

Od začiatku roku 2023 platí na Slovensku zastropovanie cien energií. Pre zemný plyn je stanovená cena 99 eur za jednu megawatthodinu. Táto cena platí pre zraniteľných zákazníkov –⁠ domácnosti a malé podniky s odberom plynu do 100 MWh/ročne. Napriek zastropovaným platbám spôsobuje aj najlepší plynový kotol výrazný zásah do rozpočtu a mnoho ľudí hľadá iné spôsoby, ako ušetriť za kúrenie.

Využívajte lacnějšie palivo

Riešením, ktoré prináša úsporu, môže byť kombinovaný kotol – teda inštalácia druhého zdroja kúrenia s lacnejšou prevádzkou. Pre novšie domy s minimálnymi energetickými stratami to môže byť tepelné čerpadlo alebo krbové kachle, pre ostatné stavby sa hodí hlavne kotol na tuhé palivo.

Ak skombinujete plynový kotol na vykurovanie a ohrev vody s kotlom na pevné palivo, máte dve možnosti:

  • Plynový kotol s prietokovým ohrevom vody dočasne odstavíte a budete na neurčitý čas kúriť peletami, drevom alebo uhlím v kotli na tuhé palivo. Plynovú prípojku netreba odhlasovať.
  • Alebo budete súčasne využívať kúrenie v kotli na plyn a v kotli na pevné palivo. Záleží na možnostiach vašej kotolne či technickej miestnosti.

Kotly je možné prepínať manuálne, čo znamená, že budete v kotolni prepájať ventily medzi kotlami a vykurovacím systémom. Tiež sa dá obomi kotlami kúriť do akumulačnej nádoby. V tom prípade sa môže plynový kotol automaticky zapnúť pri poklese teploty vody v akumulačnej nádobe.

Úspory pri ohreve vody

Okrem vykurovania domu tvorí veľké náklady aj ohrievanie teplej úžitkovej vody. Aj s tým dokáže efektívne pomôcť kotol na pevné palivo.

Ak máte plynový kotol so zásobníkom vody, môžete v niektorých prípadoch napojiť nádrž aj na kotol na tuhé palivo. Ohrievanie teplej vody pomocou kotla na pelety alebo drevo vám prinesie finančnú úsporu. V prípade, že doma využívate kombináciu plynového kotla s elektrickým bojlerom, môžete ušetriť aj za spotrebu elektriny. Existujú kombinované bojlery, ktoré dokážu ohrievať vodu elektrinou a aj pomocou kotla na pevné palivo.

Akým typom kotla doplniť plyn?

Pri kúrení pomocou plynu sa nemusíte naozaj o nič starať. Stačí nastaviť požadovanú teplotu na termostate, termostatickej hlavici alebo cez aplikáciu. Vzdialené ovládanie umožňujú aj moderné kotly na pevné palivo, pri nich však musíte venovať kúreniu viac pozornosti.

Ak zvažujete, aké pevné palivo používať ako ďalší zdroj kúrenia, záleží hlavne na dvoch veciach:

  • Cena za nákup paliva
  • Prevádzka kotla a spôsob prikladania

Kotol na pelety dokáže zaistiť automatické dopĺňanie paliva a takmer bezúdržbovú prevádzku, zatiaľ čo kotol na drevo vyžaduje pravidelné ručné prikladanie. Pri nákupe paliva je lacnejšie drevo než pelety.

V každom prípade sú prevádzkové náklady výrazne nižšie, než aké dosahujú plynové kotly. Cena plynu je stále vyššia než nákup pevného paliva, čo platí aj pre certifikované pelety tej najvyššej kvality.

Plynový kotol do rodinného domu nezatracujte

Určite netreba hneď zlikvidovať každý prietokový plynový kotol. Ceny sa nebudú držať v rekordných výškach navždy. Aj tak platí, že na Slovensku nemáme dostatok vlastných zdrojov a plyn budeme musieť vždy importovať.

Aj preto je vhodné zabezpečiť si aj ďalší spôsob kúrenia. Keď sa budete rozhodovať, aký plynový kotol do rodinného domu si zadovážite, myslite aj na druhý zdroj – drevo a drevené pelety zo slovenských lokálnych zdrojov sú určite dobrá voľba.