Oplatí sa tepelné čerpadlo do staršieho domu?

Oplatí sa tepelné čerpadlo do staršieho domu?

V poslednom čase sa výrazne zvýšil záujem nielen o kotly na tuhé palivo, ale aj o tepelné čerpadlá. Veľmi často sa inštalujú do novostavieb, nezriedka o tomto spôsobe vykurovania uvažujú aj majitelia starších nehnuteľností.

Čo je tepelné čerpadlo?

Existuje niekoľko druhov tepelných čerpadiel, ktoré sa líšia podľa toho, odkiaľ berú energiu na kúrenie. Potrebná energia sa dá čerpať zo zeme, vody alebo vonkajšieho vzduchu. Iba táto energia však nestačí a na prevádzku čerpadla, fungovanie systému a potrebné dokúrenie je nevyhnutná aj elektrina. Koľko elektriny sa spotrebuje? To záleží na type čerpadla, jeho kvalite, výkone a aktuálnom vonkajšom počasí.

Najčastejšie sa u nás využíva tepelné čerpadlo vzduch/voda, pretože nepotrebuje zložitú inštaláciu a má v porovnaní s ostatnými typmi nižšiu cenu. Určite však chápete, že tepelné čerpadlo a cena zaň sa nedá vymedziť tak ľahko, keďže závisí na viacerých parametroch.

Ak to dovoľuje pozemok okolo domu, je možné investovať do čerpadla zem/voda, ktoré čerpá geotermálnu energiu zo zeme. Pri tejto inštalácii sa používajú buď plošné kolektory, alebo hĺbkový vrt, ktorý sa tiahne obvykle do hĺbky 150 metrov. Vzhľadom na zložitosť výkopových prác je zadováženie zemného tepelného čerpadla výrazne drahšie a vyžaduje aj viac úradného schvaľovania.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo má jednoduchý princíp fungovania. Dokáže previesť tepelnú energiu z vonkajších priestorov dovnútra domu. Využíva odparovanie, stláčanie a kondenzáciu pary. Získané teplo prevedie na vyššiu teplotnú hladinu chladiva, ktorá sa použije na kúrenie a ohrev teplej úžitkovej vody. Prevod funguje vďaka stlačeniu pár chladiva v kompresore, pri ktorom dôjde k značnému zahriatiu. Tepelné čerpadlo sa tak hodí na ohrev úžitkovej vody a vody na kúrenie, ktorá sa rozvádza do miestností. Teplom je možné zásobovať podlahové kúrenie a aj radiátory.

Aké tepelné čerpadlo vybrať?

Úspornosť tepelného čerpadla naznačuje vykurovací faktor COP, ktorý sa však mení podľa podmienok, v ktorých tepelné čerpadlo funguje. Vyšší vykurovací faktor znamená, že dané čerpadlo dokáže zo spotrebovanej elektriny vyrobiť viac tepla. Vďaka tomu bude jeho prevádzka lacnejšia.

Najnižšie prevádzkové náklady sľubuje tepelné čerpadlo zem/voda pripojené na podlahové kúrenie. A ako funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda? Naopak, jeho vykurovací faktor môže počas roka dosť kolísať v závislosti od vonkajšej teploty.

Pre úsporné kúrenie je dôležité udržiavať doma stálu klímu bez výkyvov. Ideálne je kúriť kontinuálne na menší výkon a na nižšie stupne a vyhýbať sa skokovým zmenám teploty v dome.

Tepelné čerpadlo pre rodinný dom

Pri výbere vykurovacieho systému záleží na tom, aká veľká je tepelná strata konkrétnej stavby. Pre nízkoenergetické domy predstavuje tepelné čerpadlo obľúbený spôsob kúrenia. Najčastejšie sa používa tepelné čerpadlo vzduch/voda, ktoré má nižšie vstupné náklady.

Vzhľadom na to, že čerpá energiu z vonkajšieho vzduchu, nemusí byť vhodné do oblastí, kde teploty často klesajú. Potom hrozí, že pre nízke teploty vzduchu môže nastať opačný efekt. Namiesto úspory elektriny bude mať čerpadlo vysokú spotrebu a prevádzku vonkajšej jednotky čerpadla môže komplikovať aj vietor alebo sneh.

Do kombinácie s tepelným čerpadlom je praktickejšie podlahové kúrenie, ktoré využíva vodu nižšej teploty než klasické radiátory. Ak máte v dome alebo niektorých miestnostiach radiátory, je dôležité zistiť, akú potrebujete teplotu vody vo vykurovacom systéme. Tepelné čerpadlá totiž väčšinou nedokážu dodať teplejšiu vodu než 60 až 70 °C, zatiaľ čo pre kotol to nie je žiadny problém.

Majitelia nízkoenergetických domov si často vyberajú do domácnosti tepelné čerpadlo s rekuperáciou. Ide o spôsob vetrania so spätným získaním tepla. Okrem toho, že rekuperácia šetrí tepelné straty, zabezpečuje aj filtráciu vzduchu a zachytáva prach, nečistotu a peľ.

Ako získať dotáciu na tepelné čerpadlo

Je ťažké presne určiť, koľko stojí tepelné čerpadlo. Pozitívne však je, že na jeho inštaláciu môžete získať finančnú podporu od štátu. Dotácia na tepelné čerpadlo sa udeľuje v rámci programu Zelená domácnostiam, do ktorého sa záujemcovia prihlasujú v stanovených termínoch. V súčasnosti je vydávanie podpory pozastavené, registrácia nových žiadostí je však otvorená, aby sa zistil záujem na ďalšie obdobie. Tepelné čerpadlo a dotácia naň je podporená len v prípade, ak sú dodržané všetky požiadavky a technické podmienky.

Tepelné čerpadlo do nezatepleného domu

V domoch, ktoré doteraz používali iný spôsob kúrenia, je použitie tepelného čerpadla komplikovanejšie. Je naozaj dôležité posúdiť stav, rozlohu, vek nehnuteľnosti a podnebie, kde stojí.

Matematika je totiž neúprosná. Ak nemá dom žiadnu alebo len slabú izoláciu a dochádza k vyšším tepelným stratám, je nevyhnutné kúrenie s vyšším výkonom. Pre staršie rodinné domy je najčastejšie potrebný výkon 13 až 25 kW, zatiaľ čo novostavby si vystačia so zdrojom kúrenia s výkonom do 9 kW.

To nemusí znamenať taký problém pri spaľovaní dreva alebo peliet, ale na spotrebe elektriny to poznáte čoskoro. Obzvlášť pri aktuálnych vysokých cenách za energie. Navyše si za vyšší výkon čerpadla priplatíte už pri nákupe.

Zaujíma vás, aké náklady na prevádzku má tepelné čerpadlo? Cena za kúrenie a ohrev vody sa bude výrazne odlišovať podľa typu použitého čerpadla, jeho výkone a parametrov vášho domu. Vždy si nechajte vypracovať kalkuláciu od odborníkov a zvážte návratnosť svojej investície.

Na čo ešte si dať pozor? Mnoho tepelných čerpadiel má navyše vstavaný elektrokotol, ktorý pomocou elektriny vypomáha s kúrením v chladných obdobiach. Len čo klesne vonkajšia teplota a čerpadlo na kúrenie a ohrev vody nestačí, automaticky sa zapne elektrokotol. Náklady na kúrenie elektrinou sa tak môžu nepríjemne zvýšiť nad očakávanú sumu, ktorú sľubovalo tepelné čerpadlo.

Kombinácia kotol na pevné palivo a čerpadlo

Je teda lepšie v staršom dome, ktorý má vyššie tepelné straty, na tepelné čerpadlo zabudnúť? Nie je to nutné. Stačí správne využiť výhody hlavného a alternatívneho zdroja kúrenia.

Tepelné čerpadlo do starého domu skombinujte s kotlom na pevné palivo a nemusíte sa obávať vysokých nákladov na elektrinu.

Záleží na vás, či dávate prednosť kotlu na drevo alebo automatickému kotlu na pelety. Tepelné čerpadlo nepotrebuje komín, takže stačí, keď budete mať dosť miesta na rozšírenie súčasného vykurovacieho systému.

1. Tepelné čerpadlo + kotol na pelety

Ak skombinujete tepelné čerpadlo s automatickým kotlom na pelety, môžete si nastaviť aj automatický prechod na spaľovanie peliet. Len čo vonkajšia teplota klesne pod stanovenú hodnotu, tepelné čerpadlo môže automaticky zapnúť kúrenie v kotli na pelety. Kotol samočinne dodáva pelety na rošt horáka, a kým sa neminie palivo v násypke, nemusíte sa o nič starať.

2. Tepelné čerpadlo + kotol s manuálnym prikladaním

Pri použití kotla na pevné palivo s ručným prikladaním odporúčame inštalovať aj akumulačnú nádobu, ktorá udrží ohriatu vodu na neskoršie použitie. Vodu v akumulačnej nádobe jednoducho zohrejete kotlom na pevné palivo a tepelné čerpadlo sa zapne až po poklese teploty vody v akumulačnej nádobe.

Ak máte možnosť využívať v svojom dome viac zdrojov tepla, určite to oceníte. Nebudete závislí na jednom palive a v každej situácii využijete maximálne výhody konkrétneho spôsobu kúrenia. A to platí pre novostavby a aj staršie budovy.