Všetko, čo ste chceli vedieť o uhlí

Všetko, čo ste chceli vedieť o uhlí

Aké to je kúriť hnedým uhlím? A používa ešte niekto na kúrenie čierne uhlie? A aká je dostupnosť tohto paliva? Čítajte odpovede na otázky týkajúce sa vykurovania uhlím v kotli na tuhé palivo.

Prečo je kúrenie uhlím stále obľúbené

Ľudia si vyberajú kotly na uhlie, pretože s nimi majú dlhoročné skúsenosti, a tak si len kúpia nový kotol na uhlie, keď treba vymeniť starý. Ďalší častý argument je nízka cena uhlia. A v tom je kotol na uhlie takmer neprekonateľný.

Obavy spojené s kúrením uhlím

Obavy spojené s kúrením uhlím sa týkajú hlavne jeho budúcej dostupnosti a prípadne vyššej ceny, ktorá by eventuálne mohla nastať z politických alebo environmentálnych dôvodov.

Uhlie je nutné uložiť v pivnici, alebo mať na jeho skladovanie vyhradený priestor, pretože pri manipulácii s ním sa veľmi práši. A tak je zaprášená pivnica, kotol aj všetko ostatné. Jednou z možností, ako zamedziť prachu je používať balené uhlie (balené vo vreciach), z ktorého sa práši len pri nasypávaní uhlia do násypky.

Pri kúrení uhlím padá do popolníka väčšie množstvo popola než pri spaľovaní dreva alebo peliet. Preto treba vynášať popol niekoľkokrát týždenne. Občas si ľudia mylne predstavujú, že môžu použiť uhlie do krbu. Nie je to pravda, uhlie horí pri vyššej teplote ako drevo a navyše spomínaná prašnosť nie je niečo, čo by ste chceli mať v interiéri.

Kde sa ťaží uhlie na Slovensku

U nás sa ťaží len hnedé uhlie na strednom Slovensku. Kvalitné uhlie sa dolovalo v ložiskách v Novákoch, Cigli, Handlovej a v Čároch. Ďalšie nevyužívané ložiská sú v oblasti okolo Veľkého Krtíša, kde sa dolovanie skončilo v roku 2015.

Po 114-ročnej histórii sa však ťažba hnedého uhlia na Slovensku skončí. Z bane Nováky sa vyťažia posledné stovky tisícov ton uhlia, hoci zásoby nie sú ani zďaleka vyčerpané. Jedným z dôvodov je ukončenie finančnej podpory zo strany štátu. Niektoré krajiny obnovujú ťažbu uhlia z dôvodu komplikovaných dodávok plynu. Na Slovensku to však už nie je možné, keďže sa už začali procesy ukončenia ťažby a premeny krajiny.

Aký je rozdiel medzi hnedým a čiernym uhlím

Hnedé uhlie je mladšie, má menšiu výhrevnosť a doluje sa na povrchu. Delí sa na energetické a použiteľné na spaľovanie v kotloch. Energetické uhlie potrebuje vyššie teploty, aby horelo, a preto sa používa len v elektrárňach, ktoré vyvinú vyššiu teplotu horenia. Druhý typ hnedého uhlia je vhodný pre kotly na tuhé palivo v rodinných domoch.

Čierne uhlie je staršie, má väčšiu výhrevnosť, doluje sa z niekoľko kilometrovej hĺbky a je trochu drahšie. Zákazníci si ho často objednávajú z Poľska, kde ho je nadbytok. Špeciálny variant je kováčske uhlie, ktoré používajú kováči a je veľmi výhrevné. V priemysle sa využíva aj koks, čo je pevný, uhlíkatý zvyšok získaný z čierneho uhlia, z ktorého sa pri vysokých teplotách odstránia prchavé zložky.

Hnedé uhlie a jeho cena za tonu sa môže pohybovať okolo (k 28. 6. 2023) 290 eur a cena pre čierne uhlie je cca 410 eur. Čierne uhlie má vyššiu výhrevnosť, a tak sú náklady na kúrenie prakticky porovnateľné.

Je súčasné kúrenie hnedým a čiernym uhlím ekologické?

Dnes sú stanovené emisné limity, a preto je dnešný kotol na uhlie ekologický. Je na jednej strane účinný a na druhej strane vypúšťa minimum emisií, to znamená minimum CO, CO2 a prachu.

Dnešné kotly na uhlie dokážu vznikajúce emisie vo veľkej miere spáliť. Čím dokonalejšie spaľujú uhlie, tým menej emisií vypustia do ovzdušia. Navyše sú konštruované tak, aby prípadný prach zachytili v kotli a nevypúšťali ho do vzduchu. Kotly na uhlie teda (čo sa týka spaľovania) znamenajú minimálny prach a minimálne emisie.

Ako funguje automatický kotol na uhlie

Kotly na uhlie používajú tzv. retortové horáky. Retorta vyzerá ako plochý tanier na jedlo, ktorý má uprostred dieru a palivo na jeho okrajoch dohorieva. Slimákový podávač na uhlie je prepojený s horákom a vzniká súvislá vrstva uhlia medzi násypkou, podávačom a horákom. Podávač uhlie neustále posúva do horáka, aby nedošlo k prehoreniu do násypky, preto kotol dohorí až v chvíli, keď spáli všetko palivo z násypky.

Aké máme kotly na uhlie

V našej ponuke máme automatické kotly na uhlie aj kotly na uhlie s ručným prikladaním. Automatický kotol na čierne uhlie H8-C je obľúbený tam, kde sa ľahko zháňa čierne uhlie. A kotol na hnedé uhlie H4EKO-U je zase populárny pre nízku cenu a pohodlné ovládanie. Naša novinka je kombinovaný kotol na uhlie H4EKO-U s horákom na pelety, ktorý umožňuje striedať zdroje paliva. Všetky typy si prezriete v kategórii kotly na uhlie.

Aké je každodenné používanie

Automatický kotol na uhlie je treba manuálne zapáliť a dohorí len v prípade, keď je prázdna násypka. Preto obvykle majiteľ zásobník stabilne dopĺňa a nenechá ho vyhasnúť po celú zimnú sezónu. Pre jeho zvýšenú prašnosť treba kotol viac udržiavať a čistiť. Tento „nedostatok” je však vyvážený veľmi nízkymi nákladmi na kúrenie za sezónu, ktoré môžu byť až o 50 % nižšie než pri peletovom kotli.

Nutná údržba automatického kotla na uhlie je trochu náročnejšia peletového kotla. Preto vám ju podrobnejšie predstavíme:

  • Prikladanie do zásobníka: Zhruba 3x za 14 dní treba doplniť do zásobníka uhlie a zásobník dobre zavrieť.
  • Vysypávanie popola: Uhlie je prašné, preto treba vysypávať popol každý deň alebo každý druhý deň. A tiež sa zmieriť s predstavou, že aj počas horenia sa z uhlia mierne práši, preto je zaprášená aj kotolňa.
  • Čistenie kotla: Kotol je ideálne čistiť 2x týždenne. Uhlie netreba nechať dohorieť, stačí stiahnuť výkon.