Viete, čím kúriť v rodinnom dome?

Viete, čím kúriť v rodinnom dome?

Kúrenie v rodinnom dome sa v poslednom čase stalo veľkou témou. Rozhodnutie, akým spôsobom zabezpečíte teplo pre svoj dom, je veľmi dôležité. Ovplyvní nielen to, koľko zaplatíte za vykurovaciu sezónu, ale aj ako sa budete musieť o teplo v dome starať. Preto je najlepšie poradiť sa s odborníkmi a zvážiť svoje možnosti.

Je veľký rozdiel, či budete súčasný systém kúrenia modernizovať, alebo staviate nový dom a musíte splniť zákonné normy. Najskôr sa treba rozhodnúť, aký vykurovací systém a zdroj energie či palivo chcete používať.

Podľa toho sa prispôsobujú stavebné prvky v dome – napríklad vhodná vykurovacia sústava, spalinové cesty alebo potrebný priestor v technickej miestnosti. V prípade moderného tepelného čerpadla musíte počítať s umiestnením vnútornej a vonkajšej jednotky alebo realizáciou zemných prác na pozemku.

Tretím dôležitým krokom je výber správneho výkonu, ktorý zodpovedá nárokom vašej domácnosti.

Čím kúriť v starom dome?

Neexistuje jedno riešenie, ako správne vykurovať dom. Staršie domy nemajú obvykle také dobré tepelno-izolačné vlastnosti, a preto z nich viac uniká teplo. Preto ak môžete, zvážte zateplenie fasády a výmenu starých okien a vchodových dverí.

V mnohých obciach je síce zavedený plyn, v posledných mesiacoch je však jeho cena rekordne vysoká. Znížiť náklady na kúrenie v starom dome dokážu pevné palivá, ktoré sa dajú zadovážiť oveľa lacnejšie než plyn. Ide hlavne o drevo, drevené pelety alebo hnedé uhlie.

Kotol na pevné palivo môžete používať buď ako hlavný zdroj tepla, alebo ako alternatívu k súčasnému kúreniu, ktoré nie je aktuálne také výhodné. V starších domoch počítame skôr s vykurovacou sústavou, ktorá ohrieva vodu v klasických radiátoroch. Kotol na tuhé palivo však môžete jednoducho kombinovať aj s teplovodným podlahovým kúrením, ktoré potrebuje nižšiu teplotu vody.

Čím kúriť v novostavbe?

Nové domy musia byť podľa zákona postavené tak, aby mali minimálnu spotrebu energií. Vykazujú len veľmi malú tepelnú stratu a na vykúrenie domu stačí len niekoľko kilowatov. Od roku 2022 sa navyše opäť sprísnili požiadavky, a tak musia novostavby spĺňať podmienky takmer nulovej spotreby a navyše časť energií musí pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

To nahráva využívaniu tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu alebo krbových kachlí, pretože elektrina sa neradí medzi obnoviteľné zdroje. Rozhodnutie, čím kúriť v nízkoenergetickom dome, musíte vyriešiť ešte ve fáze projektovania nového domu, keď sa počíta energetická náročnosť budovy. Pri posudzovaní vždy záleží na konkrétnom type budovy, jej orientácii na svetové strany a vlastnostiach stavby.

Čo pomôže? Spotrebu elektriny môžu znížiť napríklad fotovoltické panely a požiadavku na využívanie obnoviteľnej energie spĺňajú aj kotly na drevo alebo drevené pelety. Preto sa často používajú ako jeden z viacerých zdrojov kúrenia v novostavbách. Automatický kotol na pelety umožňuje takmer bezobslužnú prevádzku. Na druhej strane drevo je finančne dostupnejšie palivo.

Energetický certifikát budovy

Pri väčšej vstupnej investícii si radšej nechajte od odborníkov vypočítať návratnosť vložených peňazí. Zadováženie a inštalácia fotovoltických panelov alebo tepelného čerpadla totiž stojí desaťtisíce eur. Zaujímajte sa aj o životnosť týchto technologicky zložitých zariadení a aj o použité batérie a možnosti opravy.

Tiež myslite hneď od začiatku na komín, ak chcete kúriť v kotli na pevné palivo alebo mať v interiéri krb či kachle. Okrem komína na odvod spalín budete potrebovať aj prívod externého vzduchu, ktorý býva nutný v nízkoenergetických, pasívnych či zateplených domoch.

Čím kúriť v krbe?

Otvorené krby, ktoré sa stavali kedysi, dnes nahradili dizajnové krbové vložky a kachle. Sú praktickejšie a majú oveľa lepšiu účinnosť. Najčastejšie ich vidíme v obývacích izbách nových domov, a ak umožňujú pohľad do otvoreného ohňa, ponúkajú okrem tepla aj príjemný relax. Ak nie sú vybavené výmenníkom, nemôžete počítať s tým, že zvládnu vykúriť celý priestor domu. Ako teda správne kúriť v krbe a využiť ho na maximum?

Na otázku, ako kúriť v krbe alebo krbových kachliach, je najčastejšia odpoveď palivové drevo. Existujú však aj krbové vložky na pelety a čoraz obľúbenejšie sú lisované drevené brikety.

Aké drevo je najlepšie na kúrenie? Hlavne musí byť suché. Aby vlhkosť klesla na požadovaných 20 %, je potrebné, aby drevo vysychalo dva až tri roky vo vhodných podmienkach. Pri používaní vlhkých polien sa pripravujete o časť výhrevnosti dreva a aj skracujete životnosť kachlí aj spalinových ciest. To isté platí aj pre palivo, ktorým kúrite v kotli na drevo.

Mäkké drevo ihličnatých stromov alebo brezy využijete hlavne pri rozkúrení ohňa, pretože sa ľahšie rozhorí. Rýchlejšie tiež získate pocit tepla.

Naopak, tvrdé drevo (dub, buk alebo hrab) sa hodí na dlhodobé prikladanie. Horí dlhšie a stabilnejšie, lepšie sála a vďaka tomu je vhodné aj na kúrenie v kotli. Chcete, aby bol na horiace drevo v krbe aj mimoriadne pekný pohľad? Tak stavte na bukové polienka.