Kotol na tuhé palivo v kombinácii s podlahovým kúrením

Kotol na tuhé palivo v kombinácii s podlahovým kúrením

Kotol na tuhé palivo a podlahové kúrenie môžu byť skvelí partneri. Stačí im zaistiť vhodného prostredníka. Viac sa dočítate v článku.

Kotol na tuhé palivo v kombinácii s podlahovým kúrením

Kotol na ručné prikladanie a automatický kotol

Kotly na tuhé palivo ohrievajú vodu na zhruba 80 °C. Podlahové kúrenie však potrebuje nižšiu teplotu než radiátory, maximálne 39 °C.

Preto sa ku kotlu na tuhé palivo s ručným prikladaním dopĺňa akumulačná nádoba, ktorá ochladí horúcu vodu. Z nej sa potom voda distribuuje do vykurovacieho systému bez rizika vysokej teploty v podlahovom kúrení. 

Automatický kotol zase potrebuje zmiešavací ventil (bez použitia akumulačnej nádoby), ktorý oddelí okruh podlahového vykurovania a vody na kúrenie v kotli, ktorá je horúca. Bežne sa používa štvorcestný zmiešavací ventil. Zmiešavací ventil nepustí do systému vyššiu teplotu ako 39 °C a automatický kotol sa sám vypne pri docielení nastavenej teploty. Nehrozí tak prehriatie systému podlahového kúrenia.

Ako to bežne funguje

Podlahové kúrenie využívajú niektoré domácnosti v celom dome a niektoré len v určitých miestnostiach. Napríklad majú v izbách radiátory a podlahové kúrenie len v kúpeľni.

Ak zvolia túto kombináciu, znamená to, že použijú 2 zmiešavacie ventily – jeden pre kúrenie do radiátorov a druhý do podlahového kúrenia. Každý ventil má nastavenú inú maximálnu teplotu. Ventil pre radiátorový okruh napríklad 60 °C a ventil pre podlahové kúrenie 39 °C alebo menej.

Aký kotol si vybrať pre podlahové kúrenie

Pre podlahové kúrenie sa hodia všetky kotly. Pri výbere toho najvhodnejšieho kotla pre podlahové kúrenie je len treba doplniť správne príslušenstvo. So špecifikami konkrétnych kotlov vám pomôže montážna firma. Odporúčame ju osloviť a neriešiť túto komplikovanejšiu inštaláciu svojpomocne, aby vám všetko správne funfovalo.