Kúrenie peletami: aké sú skúsenosti, spotreba a cena
Zistite, ako kotol na pelety funguje a aké bude pre vás jeho každodenné, týždenné a ročné používanie. Skúsenosti, rady a tipy našich zákazníkov sú súčasťou článku.
Moderné kotly na tuhé palivo
Všetky kotly na tuhé palivo na trhu sú oveľa účinnejšie a pohodlnejšie na používanie než kedysi. To je dlhodobý trend.
Kotly na drevené pelety si sami prikladajú, sami sa rozhoria, dajú sa ovládať na diaľku a je treba im dopĺňať palivo do zásobníku len 1x až 2x týždenne.
Aké je kúrenie peletami v priebehu týždňa
Napríklad pán Aleš Wrubl, ktorý je servisný technik, má kotol na pelety Biopel 20 už od roku 2017. Vykuruje mu dom s rozmerom 136 m² na príjemných 23 °C. V roku 2017/2018 mal spotrebu 3 700 kg peliet. Pre porovnanie v chladnejšom roku 2020/2021 jeho kotol spálil 4 800 kg peliet. S kotlom je veľmi spokojný, chcel ekologický variant vykurovania, ktorý nebude vyžadovať jeho každodennú pozornosť, čo tento kotol, samozrejme, spĺňa.
Jeho údržba kotla počas vykurovacej sezóny je asi takáto:
1x za cca 10 – 14 dní doplní pelety do zásobníka, vysype popol a vyčistí výmenník. Inak kotol funguje sám, pán Wrubl si ho reguluje z počítača alebo z mobilu pomocou aplikácie, nie je to však nutné, pretože režim stačí len nastaviť.
Čo sú pelety a ako vznikajú
Pelety alebo aj peletky sú zlisované piliny, ktoré sa stlačia a tým sa zahrejú a spoja. Sú to malé, rovnako veľké valčeky 100 % z pilín, ktoré si automatické kotly so zásobníkom hravo dopĺňajú do horáku sami.
Pelety na kúrenie sa vyrábajú buď na pílach, kde sa lisujú odpadové piliny z ďalšej produkcie (ich vznik je teda ekologický, pretože vlastne využívame odpad), alebo sa vyrábajú v špeciálnych peletárňach, ktoré na trhu postupne vznikajú.
Cena kúrenia peletami a ich spotreba
Najlepšie pelety na kúrenie sú z pilín, ktoré sú zbavené kôry, pretože kôra môže obsahovať kremík. Ten zosklovatie na horáku a vytvorí sklenú krustu, ktorá ničí horák. Odporúčame kupovať certifikované pelety najvyššej kvality, ktoré majú na každom balení značku svetovej certifikácie EN+ A1, ktorá určuje najvyššiu akosť peliet. To znamená, že neobsahuje kôru a má výhrevnosť okolo 17 MJ/kg.
Cena peliet je pomerne nízka a v rámci roka stabilná. Používatelia bežne kupujú pelety mimo sezóny, keď je cena nižšia. Podľa najnovších údajov rodinný dom spotrebuje pri vykurovaní peletami cca 4,5 – 5 ton peliet za vykurovaciu sezónu (pri výkone kotla 20 kW), čo v roku 2020 stálo zhruba 1 000 eur.
Skúsenosti s vykurovaním peletami
Dlho som sa bránil výmene starého kotla, nakoniec som sa po dlhej úvahe rozhodol pre OPOP Biopel Kompakt. Musím uznať, že komfort kúrenia sa neskutočne zvýšil. Po priebežnom nastavení kotla som sa dopracoval k veľmi efektívnemu spôsobu kúrenia, vďaka ktorému som znížil náklady na vykurovanie. Navyše sa jednoducho obsluhuje, automaticky mi reguluje rovnakú teplotu počas celého dňa a spôsobuje minimálny neporiadok oproti kúreniu koksom.
Petr Mazurek
Naše kotly na pelety sú účinné, pohodlné na používanie, ekologické a hospodárne. Uistite sa sami.