5 tipov, ako ušetriť za kúrenie v dome

5 tipov, ako ušetriť za kúrenie v dome

Rekordné ceny energií spôsobili, že si viac strážime náklady na bývanie. Ceny za elektrinu a plyn totiž každý mesiac tvoria až dve tretiny rozpočtu na bývanie. Mnoho ľudí tak hľadá to najlacnejšie kúrenie v dome. Spôsobov, ako ušetriť energiu v domácnosti, je však viacero.

V predchádzajúcich rokoch spotreba slovenských domácností neustále rástla a na kúrenie a ohrev vody sme využívali viac a viac energie. To sa teraz snažia domácnosti vo veľkom zmeniť. Ako na to?

Rady, ako ušetriť na kúrení alebo zaistiť úsporu elektrickej energie, sa týkajú nielen kúrenia, ale aj každodenných drobných činností. Ide napríklad o výmenu energeticky náročných spotrebičov, ale aj spôsob, akým sme zvyknutí vetrať. Prečítajte si 5 dôležitých tipov, ako ušetriť peniaze a teplo.

1. Zateplite a neplytvajte teplom

Ak máte staršiu nehnuteľnosť, zvážte možnosť zateplenia fasády alebo výmeny starých okien a dverí. Zistite, kadiaľ dnu vniká studený vzduch a k prefukujúcim škáram môžete dať vankúše proti chladu. Na chodbách a v miestnosťach, v ktorých netrávíte toľko času, znížte teplotu na 15 °C. Regulujte teplotu kúrenia, keď ste v práci alebo mimo domova. Vďaka používaniu termostatov alebo ovládaniu kúrenia na diaľku môžete doma priebežne meniť nastavenie a požadovanú teplotu.

2. Porovnajte si náklady na palivo

Náklady na plyn a elektrinu stúpli do astronomických výšin a nikto si netrúfa odhadnúť, či sa vrátia na pôvodné ceny. Aj to je jeden z dôvodov, prečo boli plynové kotly vyškrtnuté z dotačných programov a štát už na ne nikomu neprispieva.

Keď porovnáme možnosti kúrenia, vychádza dlhodobo najvýhodnejšie pevné palivo. Každý majiteľ si môže vybrať, či dá prednosť drevu, hnedému uhliu alebo dreveným peletám, ktoré umožňujú automatický chod kotla. Každé z palív má iné výhody, či už ide o dostupný nákup, cenu alebo komfortné používanie.

3. Vymeňte málo účinný kotol

Dôležitý tip, ako ušetriť na kúrení, je zníženie spotreby paliva. Ako to urobiť a nemať doma zimu? Moderné kotly majú oveľa väčšiu účinnosť než tie vyrábané kedysi. A to znamená, že čím vyššia je účinnosť, tým menej paliva prekúrite. A to platí pre všetky palivá. V súčasnosti dosahujú kotly účinnosť okolo 90 %, takže straty sú oveľa nižšie. Na výmenu starého kotla navyše pravidelne prispieva štát pomocou dotačného programu Zelená domácnostiam.

4. Zvážte nový spôsob kúrenia

Ak máte doma plynový kotol a zaujíma vás, ako čo najlepšie vyregulovať kúrenie v rodinnom dome , môžete na prechodný čas prejsť na kúrenie v kotli na tuhé palivo. Sami sa potom rozhodnete, či to bude zmena dočasná, alebo dlhodobá. Kotly na pevné palivo majú malé rozmery a okrem pripojenia ku komínu potrebujete len vhodné suché miesto na uskladnenie paliva.

Priestorovo najmenej náročný je kotol na pelety, ktorý zároveň prináša najviac komfortu pri obsluhe. Vďaka automatickej prevádzke a dostupnému príslušenstvu, ktoré uľahčuje čistenie, sa obsluha kotla na pelety približuje kúreniu plynom.

5. Zamerajte sa na každodenné zvyky

Len čo steny domu vychladnú, potrebujete na ich opätovné zohriatie viac energie. Preto nenechávajte dlho otvorené okno a nepoužívajte mikroventiláciu. Efektívnejšie je, keď vyvetráte vzduch v miestnostiach rýchlo a intenzívne.

Aj úspora elektriny v domácnosti súvisí so správaním sa jednotlivých členov rodiny. Zhasínanie v miestnostiach, v ktorých nikto nie je, nemusíme pripomínať. Rovnaké je to aj so spotrebičmi, ktoré nepoužívate. Pohotovostný režim stand-by neustále spotrebováva elektrinu, ako aj nabíjačky zbytočne pripojené do siete.