Kúrenie drevom je stále moderné a cenovo výhodné

Kúrenie drevom je stále moderné a cenovo výhodné

Vykurovanie drevom má v domácnostiach univerzálne využitie. Svoje miesto si nájde v novostavbách a aj ako hlavný zdroj v starších domoch. Aby všetko fungovalo podľa vašich predstáv, treba dodržiavať niekoľko pravidiel.

Aj v dnešnej modernej dobe využíva drevo na kúrenie veľké množstvo slovenských domácností. Ide nielen o tradíciu, ale aj štýl a atmosféru. Pre časť z nich je drevo hlavný zdroj tepla a čoraz viac ľudí ho používa v kombinácii s iným spôsobom, najčastejšie spolu s kotlom na plyn. A práve od zemného plynu sa mnoho ľudí v posledných mesiacoch snaží odpútať. Drevo je výborné riešenie.

Stále veľmi výhodne

Zatiaľ čo ceny plynu a elektriny zažili prudký rast, palivové drevo nezdraželo tak výrazne. Samozrejme, najlacnejšie drevo majú tí, ktorí vlastnia nejakú časť lesa alebo môžu využívať napríklad obecný pozemok k samoťažbe.

Pri nákupe dreva na píle alebo od dodávateľa môžete ušetriť napríklad tak, že si vyberiete mäkké drevo alebo si väčšie polená naštiepete sami. Najdrahšie vychádza tvrdé drevo na kúrenie, ktoré už je vysušené, štiepané a naskladané.

Tvrdé, alebo mäkké?

Ako teda vybrať najlepšie drevo na kúrenie? Cena nie je jediný ukazovateľ toho, aké polená budú najlepšie horieť. Tvrdé drevo je považované za kvalitnejšie, odborníci sa však zhodujú, že dobre využijete aj ihličnaté drevo (smrek alebo borovicu).

Záleží totiž na situácii. Na zapálenie ohňa, rýchle rozhorenie a vykúrenie miestnosti sa lepšie hodí práve mäkké drevo. Ľahko z neho urobíte triesky. Naopak, dubové drevo na kúrenie, buk alebo hrab sú vhodnejšie pre dlhodobé prikladanie do kotla. Tieto druhy dlho horia, zostanú žeravé a majú stabilný plameň.

Kúrenie mokrým drevom? Radšej nie

Po narúbaní stromov v lese obsahuje drevo viac než 80 % vlhkosti, a preto sa nemôže hneď používať na kúrenie. Ideálna vlhkosť je pod 20 %, a na to potrebuje tvrdé drevo až dva roky vysychania vo vhodných podmienkach. Aké to sú?

Naukladané drevo má byť pod strieškou, aby naň nepršalo a nesnežilo. Dôležité je prúdenie vzduchu a izolácia od zeme. Dávajte si tiež pozor, ako polienka poukladáte. Kôra by nemala byť hore, aby nezadržovala vlhkosť.

suché drevo na kúrenie

Prečo používať len suché drevo na kúrenie?

Správne kúrenie drevom znamená, že používate dostatočne suché drevo, ktoré neuvoľňuje pri spaľovaní nebezpečné emisie škodlivých látok. Ak kúrite vlhkým drevompoškodzujete okrem životného prostredia aj svoj krb či kotol. Navyše sa pripravujete o časť výhrevnosti dreva, pretože sa najskôr z neho musí odpariť voda. Vlhké palivo viac dymí a zanáša kotol a spalinové cesty.

Koľko dreva spálite?

Ak chcete využívať efektívne kúrenie drevom, spotrebu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvý rozdiel je v tom, či ide o hlavný alebo záložný zdroj tepla. Kachle v novostavbe s výkonom sotva pár kilowattov majú inú spotrebu než kotol na drevo, ktorý má vykúriť rodinný dom vrátane ohrevu teplej vody. Na druhej strane vďaka svojej vysokej účinnosti využíva energiu naloženého paliva na maximum a tým spotreba dreva klesá.

Na spotrebu dreva má vplyv aj výkon kotla či kachlí, veľkosť domu a jeho tepelno-izolačné vlastnosti. Pre občasné kúrenie v krbe či kachliach môžete používať aj kupované drevené brikety.

Kúrenie drevom v kotli a ekológia

Moderné kotly na drevo dosahujú najvyššiu, teda piatu emisnú triedu a spĺňajú tak prísne podmienky takzvaného ekodizajnu. Drevo je obnoviteľný zdroj energie, ktorý má podľa meraní nulovú uhlíkovú stopu. Čo to znamená? Pri jeho spaľovaní sa uvoľní len množstvo CO2, ktoré strom počas svojho rastu absorboval.

drevo v lese

Ako vyzerá vykurovanie domu drevom po roku 2022?

Ako náhradu za starý kotol si môžete vybrať moderný splyňovací kotol na drevo. Kotol H4EKO-D sa dá pripojiť k domácej Wi-Fi sieti a vďaka tomu už nikdy nezabudnete priložiť. Na mobil vám príde upozornenie, že dochádza palivo. Na výmenu starého nevyhovujúceho kotla za nový kotol na drevo je možné vo vymedzenom období využiť dotačný program Zelená domácnostiam.