Ako zistiť emisnú triedu kotla
Pojem emisná trieda kotla bude v budúcnosti čoraz skloňovanejší. Viete, čo znamená a kde ho hľadať? Čítajte ďalej a zistite, do akej triedy patrí váš kotol. Pozrite sa na tabuľku emisných tried a zistite, do akej triedy patrí váš terajší kotol.
Čo sú emisné triedy kotlov?
Každý kotol na tuhé palivo vypúšťa do ovzdušia emisie, ktoré škodia našej planéte. Práve tieto emisie spolu s účinnosťou kotla sú základné parametre pre zaradenie kotlov do emisných tried.
Čím má kotol menšie emisie, tým je vo vyššej emisnej triede.
Spojenie emisné triedy kotlov sa začalo používať v roku 2003. Kotly kúpené pred týmto rokom nie sú zaradené do žiadnej emisnej triedy, pretože v čase, keď boli vyrobené toto označenie ešte neexistovalo.
Čakajú nás zmeny v ochrane ovzdušia?
Ministerstvo životného prostredia SR predstavilo v minulom roku návrhy zmien v zákone o ochrane ovzdušia. Jedným z nich je aj zákaz používať kotly 1., 2. a 3. emisnej triedy od roku 2030. Zákaz predaja kotlov 1. a 2. emisnej triedy na Slovensku platí už od roku 2014 a neskôr vstúpil do platnosti aj zákaz predaja kotlov 3. emisnej triedy. Dá sa teda očakávať, že na domácnosti bude stále silnieť tlak na výmenu starých kotlov aj pod hrozbou pokút.
Ako zistíte emisné normy kotlov
Emisné triedy kotlov na tuhé palivo nájdete na výrobnom štítku vášho kotla, ktorý je obvykle na zadnej časti kotla. Ak nemôžete štítok nájsť, zavolajte nám na číslo (+420) 571 675 240. Ak to bude v našich možnostiach, radi vám poradíme. Tabuľka nižšie vám pomôže predstaviť si a porovnať, koľko emisií vypúšťajú kotly jednotlivých tried.
Všetky nové kotly OPOP spadajú do 4. alebo 5. emisnej triedy
Kotly na tuhé palivo OPOP spĺňajú najprísnejšie štandardy a sú veľmi účinné. Spadajú do 4. alebo 5. emisnej triedy. Výhodou pre zákazníka je zázemie českej firmy a široká sieť montážnych a servisných firiem.
Máte kotol s nízkou emisnou triedou?
Ako sme spomínali vyššie, emisná trieda 1, 2 a 3 je už považovaná za nevyhovujúcu. Ak máte doma takýto kotol, porozmýšľajte nad jeho výmenou. Emisná trieda 4 alebo 5 vám ušetrí nemálo nákladov na palivo, vytvorí viac tepla a pomôže aj ovzdušiu.
Rodinné domy sa dokonca môžu uchádzať o finančnú podporu pri výmene nevyhovujúceho zariadenia za kotol na biomasu (napr. drevo alebo pelety). Ide o dotačný program Zelená domácnostiam a maximálna podpora môže dosiahnuť až 1 500 €.
Radi vám poradíme osobne, zavolajte nám na číslo (+420) 571 675 240, poradíme vám nielen s výberom kotla, ale aj s prípadnými dotáciami a odporúčime vám montážnu firmu vo vašom okolí.