Výmena kotla na tuhé palivo – sprievodca

Výmena kotla na tuhé palivo – sprievodca

Postupne bude treba vymeniť staré neekologické kotly na tuhé palivo za nové, ktorých kotlov sa to týka, zistíte v našom článku Ako zistiť emisnú triedu kotla. V tomto článku vám predstavíme, ako taký proces vyzerá.

Výmena kotla na tuhé palivo – sprievodca

Ako prebieha výmena kotla na tuhé palivo

Sme na trhu už od roku 1959, a tak už dobre vieme, ako pri výbere kotla premýšľať a na čo si dať pozor.

 1. Ohodnoťte váš súčasný kotol

Najskôr si odpovedzte na základné otázky, aby ste rozkľúčovali, aký kotol bude pre vás ideálny.

 • Boli ste spokojní so súčasným kotlom? 
 • Ako sa vám čistil?
 • Ako často ste museli vysypávať popol? Vyhovovala vám táto frekvencia?
 • Aké bolo pre vás prikladanie a ovládanie kotla?
 • Riešili ste nejaké problémy na kotli, často sa vám kazil alebo ste menili nastavenie?
 • Vyhovoval vám výkon kotla (prekurovali ste a museli ste kotol tlmiť, alebo, naopak, výkon kotla nestačil a bola vám zima)?

Tieto informácie vám napovedia, ako by mal vyzerať a fungovať váš nový kotol. Možno tiež zistíte, že bude lepšie vybrať inú značku kotla alebo montážnu firmu. Niektoré problémy totiž môžu vzniknúť pri nesprávnej montáži alebo servisovaní.

 1. Akým palivom chcete kúriť?

Vybrať si správne palivo je kľúčové, preto sme pre vás napísali článok Sprievodca výberom kotla na tuhé palivo a Aký si vybrať automatický kotol na tuhé palivo.

V kocke sa dá povedať, že kotly na drevo sú len na ručné prikladanie. Obľúbené kotly na pelety vám dokážu zaistiť vysoký komfort, pretože zvládnu sami dopĺňať pelety do horáku aj sa sami čistia. Na druhej strane, kotly na uhlie sú v súčasnosti neprekonateľné v nízkej cene paliva.

 1. Robili ste nejaké úpravy domu?

Úpravy domu môžu zmeniť vaše potreby na výkon kotla. Ak má nižší výkon ako potrebujete, máte doma zimu. Vyšší výkon zase znamená, že musíte často vetrať a kotol dusíte. Preto sa zamyslite, či ste robili nejaké úpravy domu.

Menší výkon budete potrebovať, ak ste zateplili podlahu, opravovali strechu, vymieňali nové okná atď. Vyšší výkon zase oceníte, keď ste napríklad postavili ďalšie poschodie alebo doplnili radiátory. Vhodný výkon pre váš dom vám odporuči montážna firma, ktorú je treba osloviť pred zakúpením kotla.

 1. Koľko môžete investovať do nového kotla? 

Aj najobyčajnejšie nové kotly na tuhé palivo sú ekologické a spĺňajú podmienky ekodizajnu. Vyššie rady kotlov sú navyše pohodlnejšie pre používateľov. Dokážu sa sami zapáliť aj uhasiť, sami si prikladajú, regulujú teplotu v dome podľa termostatov aj vonkajšieho teplotného snímača atď.

 1. Aký kotol sa vám páči?

Pozrite sa na kotly na tuhé palivo a vyberte si typ, ktorý by vám vyhovoval.

 1. Pozvite si domov montážnu firmu

Odborníci váš výber zhodnotia z hľadiska potrebného výkonu kotla, veľkosti nielen kotolne (viac v článku Ako vybrať potrebnú veľkosť kotla) a ďalších parametrov. Po dohode s vami kotol objednajú, doručia a nainštalujú. Mnoho firiem môže kotol aj pravidelne servisovať.

 1. Využite dotáciu na nový kotol

Existuje dotačný program Zelená domácnostiam II, ktorý vám pomôže financovať nový kotol. Hlavnou podmienkou je vybrať si kotol na biomasu, teda na drevo, pelety, brikety alebo štiepky. Konkrétne podmienky vám priblíži montážna firma alebo si o tom prečítajte v našom článku Aké sú dotácie na kotly na tuhé palivo.

Čo so starým kotlom?

Niektoré montážne firmy sa vám o starý kotol rovno postarajú. Ak si chcete kotol rozobrať sami, tak kovové časti patria do zberne, elektronika do špeciálnych kontajnerov a izolácia na skládku. Viac informácií o ekologickej likvidácii kotla, aj o tom, ako získate potvrdenie o ekologickej likvidácii, sa dočítate v našom článku Ako na ekologickú likvidáciu kotla na tuhé palivo

Cena za výmenu kotla

Investícia do výmeny starého kotla za nový je veľmi individuálna. Môže byť veľmi nízka aj pomerne nákladná. Záleží napríklad na stave vášho komína a vykurovacieho systému, v akej cenovej kategórii si kotol vyberiete a či zvolíte kotol na biomasu, aby bolo možné využiť dotácie na nový kotol

Dobre sa rozhodnite

Vybrať si nový kotol je veľké rozhodnutie a nemalá investícia. Preto je dobré všetko si poriadne premyslieť a prebrať s odborníkmi, aby vám kotol bez problémov slúžil desiatky rokov.