Aké sú dotácie na kotly na tuhé palivo

Aké sú dotácie na kotly na tuhé palivo
Aké sú dotácie na kotly na tuhé palivo

Chcete vymeniť starý neekologický kotol na uhlie za nový a uvažujete o využití dotácie? V našom článku zistíte, aké máte možnosti a aké sú podmienky pre získanie finančného príspevku.

Aké sú dotácie na výmenu kotla 

Projekt Zelená domácnostiam II poskytoval domácnostiam dotáciu na inštaláciu kotlov na biomasu. Musíte byť vlastníkom domu alebo bytového domu a podpora sa týka kotlov na spaľovanie peliet, brikiet, štiepok a kotlov na drevo. Nevyhnutnou podmienkou je náhrada kotla na spaľovanie tuhých fosílnych palív – uhlia. Náhrada kotla na plyn prípadne biomasu nie je možná.

Pripravte sa však finančne na to, že od prvého podania žiadosti po vyplatenie sumy uplynie pravdepodobne pár mesiacov.

Výmena kotla a využitie programu Zelená domácnostiam III

Aktuálne je podávanie nových žiadostí pozastavené. Do zásobníkov boli v roku 2021 zaradené všetky zostávajúce finančné prostriedky z programu Zelená domácnostiam II. Momentálne sa pripravuje projekt Zelená domácnostiam III. Žiadosti sa budú môcť opäť podávať v priebehu prvého štvrťroka 2022.

V roku 2021 bola základná výška príspevku na kotly na biomasu pre rodinný dom 80 €/kW inštalovaného výkonu kotla. Maximálna výška podpory bola 1 500 € na inštaláciu.

Požiadavky na výmenu kotla a využitie dotácií

Príspevok na inštaláciu kotla na biomasu pre rodinný dom môžete získať len v prípade, ak dodržíte tieto požiadavky:

  • ak nahradíte existujúci alebo preukázateľne plánovaný kotol na spaľovanie tuhých fosílnych palív (uhlia)
  • ak rodinný dom nie je možné pripojiť k systému centralizovaného zásobovania teplom
  • ak inštaláciou kotla nedôjde k odpojeniu domácnosti od systému centralizovaného zásobovania teplom alebo k výraznému zhoršeniu jeho parametrov

 

Povinná výmena neekologických kotlov na tuhé palivo sa blíži

Ako ideálne vymeniť starý kotol za nový, sme vám spísali do článku Výmena kotla na tuhé palivo – sprievodca. Čo sa týka aktuálnych dotácií, najlepšie vám poradí montážna firma, s ktorou budete riešiť výmenu, prípadne zavolajte priamo nám na +420 571 675 252 a všetko spolu preberieme.