Ako vybrať správnu veľkosť kotla

Ako vybrať správnu veľkosť kotla

Správny rozmer kotla na tuhé palivo je jedna vec, ale potrebný minimálny priestor v miestnosti druhá. Prečítajte si, na čo všetko myslieť pri výbere kotla.

Ako vybrať správnu veľkosť kotla
  1. Otváranie dvierok

Chceli by ste niekedy vyniesť popol? Áno? Výborne! Tak na to myslite pri výbere kotla. Napríklad náš kotol na uhlie H4EKO-U má síce cca 90 cm, ak však chcete otvárať dvierka, potrebujete smerom dopredu a aj doľava od kotla priestor aspoň 48 cm, aby sa dali dvierka naplno otvoriť a vytiahnuť popolník.

  1. Manipulačný priestor

Kotly na tuhé palivo je treba pravidelne čistiť a niekedy aj opravovať. Aby to bolo možné, musíte mať okolo neho priestor. Napríklad kompresorové čistenie je vzadu na kotli a mali by ste mať k nemu jednoduchý prístup rovnako ako k ďalším častiam kotla. Viac o čistení kotla sa dozviete v článku Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo.

  1. Podľa normy

V manuále každého kotla sú normatívne rozmery, ktoré sú okolo kotla potrebné. V tejto norme sa myslí práve na otváranie dvierok aj potrebný manipulačný priestor. Je to trochu podobné ako keď máte auto. Potrebujete miesto okolo neho, aby ste doň nastúpili a aj priestor, aby bolo možné otvoriť napríklad kapotu.

  1. Preprava kotla na miesto

Keď kotol kupujete do domu, tak premyslite, ako a či kotol prenesiete cez dvere a schodisko. Kotol sa dá do kotolne doniesť aj po častiach, delenie kotla má však svoje limity. Napríklad kombinovaný kotol Biopel kombi, ktorý je naozaj mohutný, umožňuje do kotolne priniesť zvlášť násypku a zvlášť kotol na pelety a drevo. 

Myslite na dostatok miesta pre kotol

Pri stavbe nových domov sa často stáva, že sa projektuje málo priestoru okolo kotla. Potom sa môže stať, že v malej kotolni nie je na kotol potrebné miesto. Nehovoriac o uskladnení paliva. Ak plánujete napríklad kotol na tuhé palivo s ručným prikladaním, musíte podľa normy mať aj akumulačnú nádobu. Tak na to myslite.

Venujte preto kotolni potrebnú pozornosť, aby servisná firma mohla kotol jednoducho kontrolovať a vy ľahko obsluhovať.