Sprievodca výberom kotla na tuhé palivo

Sprievodca výberom kotla na tuhé palivo

Aký kotol vybrať? Zistite, aké palivo sa na čo hodí, aké má výhody a nevýhody. A koľko zhruba stojí jeho ročná prevádzka.

Sprievodca výberom kotla na tuhé palivo

Aký kúpiť kotol na tuhé palivo

Pri kúpe kotla na tuhé palivo je dôležité ujasniť si tieto body. Poprvé, vybrať si pre vás vhodné palivo, s ktorým súvisí aj rozhodnutie, či preferujete ručný alebo automatický kotol. Podruhé, premyslite si rozmery kotla, potretie, vyberte si značku, ktorá má pre vás dostačujúcu sieť montážnych a servisných firiem. Ďalšia dôležitá položka je výkon kotla, ten vám však vyberie odborník, ktorý vám bude inštalovať kotol. My vám v tomto článku vysvetlíme výhody a nevýhody všetkých palív.

Čo je to peleta

Pelety sú zlisovaný drevný odpad, kúsky, ktoré odpadávajú pri spracovaní dreva na pílach. Ide teda o ekologický spôsob vykurovania, pretože kedysi tento odpad končil na skládkach. Odporúčame kupovať certifikované pelety, ktoré majú na každom balení značku svetovej certifikácie EN+ A1, ktorá zaručuje najvyššiu akosť peliet.

Pelety

Cena peliet je pomerne nízka a v rámci roka stabilná. Našim zákazníkom odporúčame kupovať pelety mimo sezóny, keď je cena nižšia. Podľa najnovších údajov spotrebuje rodinný dom pri vykurovaní peletami cca 4,5 – 5 ton peliet za vykurovaciu sezónu (pri výkone 20 kW), čo v roku 2020 bolo zhruba 1 000 eur. Neustále vznikajú peletárne, takže pelety sú a budú dobre dostupné.

Výhody a nevýhody peliet

Pelety odporúčame zákazníkom, ktorí chcú mať s prikladaním čo najmenej starosti. Vďaka svojej konštrukcii si totiž kotly na pelety môžu palivo dopĺňať sami a aj sa sami zapaľovať. Potom už záleží na miere automatizácie kotla, niektoré kotly sa aj sami čistia. A keď máte priestor, je možné kotol nastaviť tak, že si prikladá sám (z vášho sila) celú zimu. Vykurovanie peletami je pohodlné, čisté a jednoduché.

Aký kotol na pelety vybrať

Zákazníci by sa mali rozhodovať podľa výkonu kotla, ceny, značky a stupňa automatizácie, ktorý chcú. S nákupom kotla na tuhé palivo je dobré myslieť aj na montáž, pretože je nutné, aby kotol zapojil odborník.

 

Drevo

Cena kusového dreva je nižšia než cena za pelety. Podľa údajov sa v rodinnom dome spotrebuje za rok okolo 15 metrov kubických dreva na vykurovanie pri výkone kotla 20 kW. Ak si domácnosť drevo kupuje, je cena zhruba okolo 900 eur. Ak má niekto za domom svoj les, stojí ho drevo len prácu a čas.

Výhody a nevýhody dreva

Vykurovanie drevom je nielen finančná, ale aj citová záležitosť. Zákazníci hovoria, že teplo z dreva je iné a údajne „teplejšie a trvalejšie”. Ďalším plusom je jeho vôňa a radosť zo spracovania a prikladania. A o prikladanie naozaj ide. Automatický kotol na drevo neexistuje a aj najmodernejšie kotly na drevo sú ručné. To sa niekomu môže zdať ako nevýhoda dreva. Ďalšia potenciálna výhoda i nevýhoda je potreba doplniť ku kotlu akumulačnú nádrž. Ide o nutnú investíciu, ktorá zase zaistí vyhrievanie domu, aj keď nekúrite. Niektorí zákazníci tiež chcú jednoduchý kotol na drevo, pretože nie je závislý od elektriny, a preto ich netrápia žiadne výpadky.

Aký kotol na drevo vybrať 

Zákazníci by sa mali rozhodovať podľa veľkosti, ceny a značky kotla. Kvalitný kotol na drevo vám pri správnej údržbe vydrží aj desiatky rokov. Je treba myslieť aj na servisnú a montážnu sieť, pretože je nutné, aby kotol zapojil odborník a občas kotol servisoval.

Aký kotol na uhlie

Vykurovanie uhlím je momentálne najlacnejší spôsob kúrenia kotlom na tuhé palivo. Súčasné kotly na uhlie spĺňajú prísne požiadavky emisných noriem a ekodizajnu. Vďaka veľkej násypnej šachte majú dlhší čas horenia na jedno naloženie. Momentálne sa spotreba pre rodinný dom za rok pohybuje okolo 5,4 tony, čo môže byť okolo 800 eur.

Kombinované kotly

Ak vám neprekáža uvoľniť vyššie finančné prostriedky, môžete využiť kombináciu dvoch vykurovaní. V ponuke máme všetky kombinácie dvoch spôsobov vykurovania. Jedinými nevýhodami sú vyššia počiatočná cena a väčšie požiadavky na priestor, pretože kombinovaný kotol na drevo a pelety a kombinovaný kotol na uhlie a pelety sú vlastne dva prepojené kotly s menšími rozmermi. A na prechod vykurovania z jedného druhu paliva na druhý je niekedy nutné urobiť na kotli pár úprav.

Aký kotol do domu

Výber kotla nenechávajte na emóciách. Vybrať si vhodný zdroj vykurovania je dôležitý predpoklad pre výber kotla. S ďalšími záležitosťami vám už pomôže montážna firma, ktorú si vo vašom okolí vyberiete.