Kedy sa zníži cena za plyn?

Kedy sa domácnostiam zníži cena za plyn?

Domácnosti, ktoré využívajú na kúrenie zemný plyn, čakajú na okamih, keď sa na cenníky dodávateľov energií vrátia prijateľnejšie sumy. Je už moment historického maxima za nami? Zistíte v našom článku.

Kedy a ako sa zníži cena plynu?

Na cenu zemného plynu má vplyv niekoľko faktorov. Jedným z najdôležitejších vplyvov je momentálny dopyt na trhu, pretože sa s plynom rovnako ako s elektrinou obchoduje na svetových burzách. Keď dopyt prevyšuje ponuku, ceny stúpajú. Len čo je ho prebytok, aktuálna cena plynu klesne.

Významnú úlohu zohráva aj ročné obdobie či počasie. S blížiacou sa zimou tradične rastie dopyt po zemnom plyne. Tým pádom rastie aj jeho cena. Akékoľvek obmedzenie dodávok alebo dokonca výpadky opäť vystrelia ceny smerom hore.

S cenami pevného paliva pre kotly na drevo či pelety je to podobné, určite však nedochádza k takým dramatickým zvratom. 

Prečo sa tak zvýšila cena zemného plynu?

Rok 2022 naplno ukázal, aký významný je podiel bezpečnostnej a politickej situácie vo svete. Krehké vzťahy medzi krajinami, ktoré majú produkciu plynu pod palcom, a ich odberateľmi mali vplyv na milióny domácností, ktoré potrebujú na kúrenie alebo varenie plyn. Cena za m³ sa tak dostala na historické maximum.

Pozrime sa na to postupne. Priemerná cena plynu v roku 2019 a 2020 bola z dnešného pohľadu nízka. Strmý rast sa začal počas roku 2021. Po pandémii koronavírusu rástol dopyt a znovu sa naštartovala ekonomika a rozbehla priemyselná výroba. Zároveň bola dlhšia zima s nižšími teplotami.

Jar roku 2022 priniesla prudkú zmenu – vojnu na Ukrajine a s tým súvisiace sankcie uvalené na Rusko. Ceny zemného plynu a elektriny to na dlhší čas vystrelilo strmo nahor. Na historicky najvyššiu sumu dosiahol plyn 26. augusta 2022.

Vývoj ceny plynu na burze:

Apríl 2021       11 dolárov za 1 MWh

Jeseň 2021      22 dolárov za 1 MWh

Leto 2022        33 dolárov za 1 MWh

Január 2023    10 dolárov za 1 MWh

 

Odvtedy cena zemného plynu na svetových burzách klesá.

Vývoj cien plynu na ročnej báze k 1.5.2023
Zdroj: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Aká je cena plynu za 1 m3?

So zemným plynom sa na energetických burzách obchoduje v megawatthodinách. Preto aj cenníky a faktúry dodávateľov počítajú s megawatthodinami (MWh) alebo kilowatthodinami (kWh). To je rozdiel oproti jednotkám, ktoré nájdete na svojom plynomere. Plynomery totiž ukazujú údaje v metroch kubických (m3), čiže v kubíkoch. Preto si musíte sami vypočítať, aká bude vaša cena kubíka plynu.

Ako sa vypočíta cena za 1 m3 plynu:

Chcete vedieť, aká je vaša spotreba v MWh? Prevod plynu z m³ na MWh je jednoduchý – vezmite množstvo plynu v m³ a vynásobte ho hodnotou 0,0105.

1 m³ = 0,0105 MWh

100 m³ = 1,055 MWh = 1 055 kWh

Tip: Na internete nájdete aj kalkulačky na rýchly prepočet. Takto sa dá ľahko vypočítať cena za kWh plynu či cena plynu za m³.

Koľko naozaj zaplatíte za plyn?

Za dodávky zemného plynu sa však platí viac, než je stanovená cena za megawatthodinu. Je totiž nutné pripočítať ďalšie náklady.

K tým patria doprava a distribúcia plynu alebo priemyselné spracovanie (napríklad vonné zložky, aby plyn pri úniku výraznejšie zapáchal).

Výraznou zložkou ceny je aj predajná marža. Cena za kubík plynu, ktorý v domácnosti spotrebujete, sa tak zvyšuje o stále mesačné poplatky. Vplyv na cenu má aj adresa odberného miesta. Rôzni distribútori totiž môžu mať v rámci republiky rôzne ceny za distribúciu plynu.

Cenový strop pre plyn

Od januára 2023 platia na Slovensku zastropované ceny elektriny a plynu. Slovenská vláda tým stanovila maximálne ceny pre zraniteľných zákazníkov –⁠ domácnosti a malé podniky s odberom plynu do 100 MWh/ročne.

Regulovaná cena plynu bola stanovená na 99 eur za jednu megawatthodinu. Zastropovaná cena za 1 kWh plynu je 0,099 eura, nesmieme však zabudnúť na spomínané distribučné poplatky.

Ak má niekto s dodávateľom dojednané nižšie ceny, platí pre neho suma uvedená v zmluve. Cena plynu pre domácnosti platí po zastropovaní automaticky a netreba o ňu požiadať. 

Vývoj pre ostatné energie a palivá

Stúpajúca cena zemného plynu za m³ výrazne ovplyvnila hlavne cenu za silovú elektrinu, ktorá mala podobný vývoj. Zdraželo sa aj palivové drevo a pelety, pretože zákazníci za krátky čas vytvorili enormný dopyt. Postupne sa však situácia upokojila a od začiatku roka 2023 sa aj ceny peliet začali približovať pôvodným sumám.

Na kúrenie v rodinnom dome tak zostáva dlhodobo najvýhodnejšie tuhé palivo.