Aká je životnosť kotla na tuhé palivo

Aká je životnosť kotla na tuhé palivo

Očakávaná minimálna životnosť kotla je 15 rokov, máme však zákazníkov, ktorí náš kotol používajú už viac ako 40 rokov. Vášmu kotlu doprajete dlhý život, keď sa oň budete dobre starať.

Aká je životnosť kotla na tuhé palivo

Životnosť kotla OPOP ovplyvňujú tieto faktory

  1. je dôležité správne zapojenie do systému podľa odporúčania výrobcu (dodržanie teploty vratnej vody a vody na kúrenie)
  2. je nutné používať záručné (odporúčané) palivo, ktoré má správnu vlhkosť
  3. veľkú úlohu hrá správna a pravidelná údržba kotla

Správny výber kotla

Pre dlhý život kotla je dôležité ho (po prvé) dobre kúpiť. Na zákazníkoch je vybrať si spôsob vykurovania a typ kotla s príslušenstvom, (po druhé) na odborníkoch z montážnych firiem je však dôležitá úloha vybrať kotol s primeraným výkonom a správne ho nainštalovať.

 

Inštalácia od odborníka

Vždy si na inštaláciu kotla objednajte skúseného odborníka, ktorý má dobré referencie. Ak si niektorý náš zákazník vyberie a nainštaluje kotol sám, nemôžeme zaručiť, že bude kotol fungovať správne a dlho vydrží.

 

Používajte správne palivo

Do kotla patrí len dobre vyschnuté palivo. Vhodné pelety spoznáte podľa značky svetovej certifikácie EN+ A1, ktorá určuje najvyššiu akosť peliet, a jej logo nájdete na každom balení s peletami. Uhlie na prikladanie do kotla musí byť suché a mať správnu zrnitosť. A drevo je tiež treba nechať poriadne vyschnúť.

Ako sa o kotol stará, tak dlho kotol slúži

Snažíme sa pracovať, inovovať a vyvíjať kotly tak, aby sa zvyšovala ich životnosť. A zároveň aby boli čo najjednoduchšie na údržbu. A napriek tomu si po zakúpení kotla prečítajte návod na použitie a v pravidelných intervaloch čistite popolník, kotlové teleso, rošt, celý horák, ale aj násypku a komín. Ako správne vyčistiť kotol si môžete prečítať nielen v manuáli ku kotlu, ale aj v našom článku.

Kotloví matadori

Na našich sociálnych sieťach v predchádzajúcich mesiacoch pár našich zákazníkov zdieľalo kotly OPOP, ktoré majú už okolo 40 rokov. A to majú dokonca staršie kotly, ktoré ešte mali hrúbku plechu 4 mm (dnes majú plechy už hrúbku 5 mm). Všetci potvrdili, že sa o kotol pravidelne starajú a používajú len vhodné palivo. Máme z takých správ radosť. A potvrdzuje sa nám, že naše kotly vydržia veľa.