Čistenie kotla od dechtu
Decht sa usádza, keď kotol alebo krbové kachle z nejakého dôvodu dusíte. Preto je jedna vec zadechtovaný kotol vyčistiť a druhá, ako predchádzať opätovnému tvoreniu dechtu.
Aké môžu byť dôvody tvorenia dechtu a riešenie
- Možno máte kotol s príliš veľkým výkonom. A tak keď na 30 minút obmedzíte množstvo vzduchu, klesá v kotli teplota a spaliny sa začnú meniť na decht. Jedno z riešení môže byť akumulačná nádoba, aby ste kotlom kúrili vždy len krátko na plný plyn a nádoba potom ďalej sálala teplo.
- Ďalšou možnosťou je, že používate nekvalitné palivo. Kotol tak nebýva dostatočne rozkúrený.
- V kotolni máte málo vzduchu, a tak dochádza k nekvalitnému horeniu paliva.
- Zle napojený dymovod spôsobuje nízky ťah komína, ktorý dobre neťahá spaliny preč.
Kde je decht v poriadku
Priestor určený na prikladanie je vždy trochu zadechtovaný. Jeho tenká vrstva do 2 mm môže slúžiť ako ochrana. Na iných miestach a vo väčšej vrstve je však nutné decht odstrániť.
Ako kotol od dechtu vyčistiť
Čistenie kotla od dechtu nie je mechanická záležitosť. Ušetrite si čas a sily a poraďte sa s odborníkmi a kominármi. Jednotlivé možnosti, ako decht odstrániť, nevyhorieť a nestratiť nervy sú:
- Existujú rôzne sady prípravkov, ktoré v kotli zapálite a kotol sa vyčistí.
- Decht môžete z kotla vypáliť žiarom, ale len ak máte tehlový či šamotový komín, určite nie komín s hliníkovou alebo antikorovou vložkou. Nevypaľujte kotol sami bez kominára, pretože by ste mohli vyhorieť alebo sa priotráviť. Kotol se rozkúri na maximálnu povolenú teplotu (teplota prívodu vody na kúrenie by sa mala pohybovať okolo 90 °C, čo je obvykle maximálna teplota uvádzaná výrobcom) a vypaľuje sa hodiny podľa hrúbky dechtovej vrstvy.
- Niektorí kominári majú frézu na sadze, ktorou dech odstránia.
Nie je v poriadku mať zadechtovaný kotol. Prajeme vám, nech ho vyčistíte, zistíte dôvod, prečo sa tvorí a zamedzíte jeho vzniku.