Aký kotol na drevo

Aký kotol na drevo

Vykurovanie drevom je nielen finančná, ale aj citová záležitosť. Zákazníci hovoria, že teplo z dreva je iné, údajne „teplejšie a trvalejšie”. Ďalšou vecou je jeho vôňa a radosť zo spracovania a prikladania. A o prikladanie naozaj ide… Čítajte.

Aký kotol na drevo

Výhody a nevýhody kotla na drevo

Kotly na drevo sú výhradne kotly s ručným prikladaním. Oproti automatickým kotlom tak nemusia byť závislé na elektrine, a preto nie sú problém výpadky elektriny. Potenciálna výhoda i nevýhoda je, že je treba doplniť ku kotlu akumulačnú nádrž. Ide o nutnú investíciu, ktorá vám zaistí vyhrievanie domu, aj keď nekúrite.

Cena paliva

Cena kusového dreva je v súčasnosti nižšia než cena za pelety. Podľa údajov sa za rok v rodinnom dome spotrebuje okolo 15 metrov kubických dreva na vykurovanie pri výkone kotla 20 kW. Ak si domácnosť drevo kupuje, je cena zhruba 900 eur. Ak má niekto za domom svoj les, stojí ho drevo len čas a prácu.

Výhrevnosť dreva

Drevo musí byť vždy suché, preto ho sušte pri dome aspoň 2 roky. Mokré drevo znižuje výkon kotla a odpar vody z neho ničí kotol zvnútra. Výhrevnosť dreva výhradne neurčuje jeho výhodnosť pri prikladaní.

 

Aký kotol na drevo vybrať

Zákazníci by sa mali rozhodovať podľa veľkosti, ceny a značky kotla. Kvalitný kotol vám pri správnej údržbe vydrží aj desiatky rokov. Myslite aj na servisnú a montážnu sieť, pretože je nutné, aby kotol zapojil odborník.

Naše kotly na drevo sa delia do 3 kategórií.

 

  1. Splyňovací kotol na drevo s ručným prikladaním, ktorý má veľkú násypnú šachtu a je určený pre spaľovanie veľkých kusov dreva. Ak váhate, aký splyňovací kotol na drevo si kúpiť, v našej ponuke máme osvedčený kotol H4EKO D, ktorý má účinnosť až 90,2 % a vďaka svojej účinnosti má nízku spotrebu paliva aj elektrickej energie. Navyše spadá do 5. emisnej triedy a spĺňa podmienky ekodizajnu. Ďalšou výhodou je, že má malú veľkosť, a tak sa hodí aj do malých kotolní. Niektorí zákazníci kotol dopĺňajú akumulačnou nádržou, ktorá zotrvačnosťou vyhrieva dom, keď dohorí v kotli.
  2. Druhou možnosťou je kombinovaný kotol na drevo a pelety, ktorý kombinuje dva zdroje vykurovania. Výhodou je jeho automatizácia a to, že keď sa minie naložené drevo, sám sa prepne na ďalší zdroj vykurovania, ktorý má v násypke. Má účinnosť až 94 %, spadá do 5. emisnej triedy a spĺňa podmienky ekodizajnu.
  3. Ďalší variant je automatický kotol na drevo a uhlie. Ide o kotol na hnedé uhlie a pelety. Má účinnosť 93 % a spadá do 4. alebo 5. emisnej triedy.


Ak váhate, ktorý kotol si vybrať, odporúčame vám obrátiť sa na montážnu firmu vo vašom okolí, ktorá vám predstaví a zapojí nielen kotly na drevo.