Aké majú výhody a nevýhody kotly so zásobníkom

Aké majú výhody a nevýhody kotly so zásobníkom

Kotly so zásobníkom majú pridanú násypku na palivo, ktoré si sami prikladajú podľa potreby a vášho nastavenia. Kotol na tuhé palivo so zásobníkom môže byť tzv. automatický, alebo kombinovaný (automatický) kotol, ktorý, ako napovedá názov, kombinuje dve palivá. Na dosypávanie sa hodia pelety a uhlie, a to vďaka menšej veľkosti a uniformnému tvaru, ktorý praje automatizácii.

Aké majú výhody a nevýhody kotly so zásobníkom

Kotol so zásobníkom a jeho výhody a nevýhody

Kotol so zásobníkom si dopĺňa palivo sám. To znamená, že vy naložíte násypku a nemusíte sa (väčšinou) 3 – 4 dni o kotol starať, aj keď kúri. Tým, že si prikladá priebežne je aj ekologickejší než kotol na ručné prikladanie. Na druhej strane pre niektorých zákazníkov je nastavenie kotla príliš zložité a odrádza ich závislosť na elektrine aj vyššia počiatočná cena.

 

Čím väčšia násypka, tým menej starostí

Čím väčšiu násypku máte, tým menej sa musíte o kotol starať, pretože si prikladá sám a viacero dní. Je však treba do tejto rovnice prirátať aj výkon kotla, kotol s malým výkonom má aj menšiu spotrebu, a preto mu palivo v menšej násypke vydrží na 3 – 4 dni.

Bežné typy zásobníkov

Kotly na pelety majú rôzne typy násypiek podľa veľkosti. Prvou možnosťou je kompaktná násypka na 60 – 250 kg peliet, ktorá keď sa naplní, vydrží sama kúriť asi 3 – 4 dni. Je priamo napojená na kotol a „kompaktne” drží dizajn s kotlom.

 

Ďalšou možnosťou je externá násypka, ktorá má rovnakú veľkosť ako predchádzajúca násypka, ale stojí mimo kotla. Jej výhoda je, že stojí samostatne, a tak nemusí byť hneď vedľa kotla. To je pre niektorých zákazníkov výhodné kvôli rozmerom ich kotolne.

Čím väčší zásobník, tým viac...

V ponuke nájdete aj veľké násypky pre 3 t peliet, ktoré sa hodia pre kotly s výkonom 80 kW. Niektorí zákazníci si vytvoria v samostatnej miestnosti silo na palivo, ktoré sa podávačom dopravuje do kotla.

Zásobníky pre kotly s menším výkonom

Naše menšie kotly Biopel Mini a Biopel Mini Tower majú násypku na 40 kg (pre výkon 10 – 15 kW) alebo na 60 kg (vyšší výkon), ktorá im tiež vydrží zhruba 3 – 4 dni. Rozdiel medzi kotlami je prakticky v tom, že Biopel Tower má násypku nad sebou, a preto zaberá naozaj veľmi málo priestoru (šírka 35 cm). Biopel mini ju má vedľa seba.

Násypka na uhlie

Rozdiel medzi násypkami pre kotly na uhlie je v tom, že majú vizuálne trochu iný tvar a sú uzavreté a vzduchotesné. Kotol na uhlie so zásobníkom musíte zapáliť a nedokáže sám zastaviť proces spaľovania. Preto vždy dohorí všetko palivo z násypky.

Ako sa udržiava kotol 

Na automatických kotloch čistíte kotlové teleso a horák. Na peletových odstraňujete z násypky zbytkový prach (môžete však mať automatické odpopolnenie, ktoré vám pretiahne frekvenciu čistenia na 3 – 4 mesiace.